11. Łódź Design Festival 2017

11. edycja Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 3-8 października a jej hasłem przewodnim jest OD.NOWA. Poprzez wystawy, wykłady, panele dyskusyjne będziemy zastanawiać się nad współczesnym wzornictwem, nad projektowaniem na nowo i od nowa.

"Nowa ekonomia, nowe media, nowe czasy i wartości.

Nowość, zdaje się być najważniejszą cechą współczesności. Zakwestionowaliśmy wiele starych prawd i utartych sposobów myślenia. Po raz pierwszy w historii, w wysoko rozwiniętych społeczeństwach najmłodsze pokolenia, żyją w świecie diametralnie innym od tego, w którym dorastali ich rodzice. Niespotykane wcześniej zmiany technologiczne, społeczne i środowiskowe motywują do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań. Na każdym niemal etapie naszego życia stykamy się z nowymi wyzwaniami. Jak będziemy mieszkać, pracować, spędzać czas wolny? W jakich miastach będziemy żyć i jak się po nich przemieszczać? W jakim świecie będziemy się rodzić, dorastać i starzeć. Te pytania postanowiliśmy zadać projektantom, kuratorom i markom, z którymi przygotowujemy tegoroczną edycję Łódź Design Festival." [Michał Piernikowski, Dyrektor Łódź Design Festival]

Łódź Design Festival to obecnie najważniejsze w Europie Środkowo – Wschodniej wydarzenie związane z projektowaniem o randze międzynarodowej. Prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę. Na tegoroczny program ŁDF składają się dwie wystawy główne: New Old – projektowanie dla nas w przyszłości (organizator: Muzeum Designu w Londynie, kuratorzy: Helen Hamlyn, Jeremy Myerson, autorzy prezentowanych projektów: Yves Béhar/fuseproject, Konstantin Grcic, Future Facility, Special Projects, IDEO oraz Priestman Goode), Miejskie marzenia (organizator: Vitra Design Museum, kuratorzy: Ronan i Erwan Bouroullec); a także wystawy towarzyszące: Polish Design Island 2017 (organizator: Stowarzyszenie MiastoHolizm, koorydnator: Sebastian Gojdź, kurator: Agata Kiedrowicz), The Best of Hungary, Mystery Things Museum, AccessAbility. Na zwiedzających, jak co roku, czekają stałe elementy festiwalu: make me! - konkurs dla młodych projektantów, Edukreacja - strefa dedykowana rodzinom z dziećmi oraz must have - plebiscyt wyłaniający i upowszechniający najlepsze polskie wdrożenia. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji programowej.

  • Zapakować idee. OD.NOWA roli opakowania produktu Prowadzący: Piotr Wiśniewski, Witold Libera (Opus B ) Kiedy: 6.10 (piątek), 16.30-17.30 Podczas wykładu Piotr Wiśniewski i Witold Libera opowiedzą o trendach packaging i nowej roli opakowań produktów we współczesnym świecie. Na przykładach autorskich projektów, docenionych w międzynarodowych konkursach branży brand design (koncept Slow, Live Long, Kwarta, Sense), odpowiedzą na pytania związane z designem krytycznym czy nurtem eco. Omówią trend związany z odrodzeniem rzemiosła oraz projektowaniem pod prąd, omijaniu utartych szlaków i przedefiniowaniu potrzeb i problemów konsumentów. Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, sala wykładowa
  • Ludzie, Procesy, Projekty Prowadzenie: Jenny B. Osuldsen – Snøhetta studio Kiedy: 8.10 (niedziela), 12:00-13:30 Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, sala wykładowa Ludzie, Procesy, Projekty to prezentacja pokazująca holistyczne myślenie o projektowaniu firmy Snøhetta. Na przestrzeni długiej historii firmy, punktem wyjścia zawsze stanowiła idea, że krajobraz, wnętrza i architektura powinny być kształtowane wspólnie, od najwcześniejszych etapów projektowania. Międzynarodowym debiutem było otrzymane przez Snøhettę zlecenie związane z Biblioteką Aleksandryjską w Egipcie. Dekadę później pojawiła się konkursowa propozycja na projekt Norweskiej Opery Narodowej i Baletu w Oslo. W 2004 roku, Snøhetta otrzymała zlecenie na budowę jedynego budynku kulturalnego w miejscu pamięci po World Trade Center. Wówczas stacjonarne biuro firmy zostało założone w Nowym Jorku. Projekty firmy Snøhetta oparte są na śmiałych koncepcjach w których miejsce, kontekst i program wspólnie działają na rzecz nowych rozwiązań. Proces projektowania silnie oddziałuje z ludźmi, którzy są zawsze kluczowym parametrem przy kształtowaniu miejsca (ang. placemaking). Każde miejsce jest inne, a każdy projekt otwiera nowe możliwości placemakingu. Projekt może stapiać w jedną całość istniejące miejsce, kontekst i warstwy historyczne, współdziałające z nowym programem. Miejsce, procesy i ludzie mogą być sterownikami dla projektu, ale jeśli poszuka się ukrytych możliwości, zawsze można znaleźć coś zupełnie nowego. Dużą odpowiedzialnością jest też szlachetne dzieło projektowania na przyszłość. Musimy wykorzystać te możliwości i spróbować popchnąć świat dalej za pomocą architektury. Snøhetta zrodziła się z idei kolaboratywnych warsztatów architektoniczno-krajobrazowych i od samego początku pozostawała wierna interdyscyplinarnemu myśleniu. Dziś Snøhetta jest renomowaną międzynarodową firmą zajmującą się architekturą, architekturą krajobrazu, architekturą wnętrz i projektowaniem marki. Dwa główne biura firmy działają w Oslo i Nowym Jorku, a w sumie firma zatrudnia obecnie ponad 180 osób z 30 różnych krajów działających w 7 miastach w 6 krajach.
  • Spojrzenie na architekturę Wykładowca: Renato Rizzi Kiedy: 8.10 (niedziela) 11:00-12:00 Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, sala wykładowa W ramach Łódź Design Festival 2017 będziemy gościć  słynnego włoskiego architekta Renato Rizzi, który pracował przez 10 lat w Nowym Jorku w pracowni Petera Eisemana a obecnie wykłada na Uniwersytecie IUAV w Wenecji. Architekt znany jest w Polsce jako projektant Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, jego inne projekty to m.in. Palazzo Camponeschi w Aquila, Centrum Sportowe w Trentino, Muzeum Depero w Rovereto, Port Elisabeth w RPA.  Renato Rizzi przyjeżdża na zaproszenie  ICE – Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich Sekcji Promocji Handlu Ambasady Republiki Włoskiej, Włoskiej Agendy Rządowej.
  • Kolor od podszewki Wykładowca: Heleen van Gent - Dyrektor Artystyczna Globalnego Centrum Estetycznego firmy AkzoNobel  Organizator: AkzoNobel Kiedy: 5.10, godz. 12:30-13:15 Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, sala wykładowa Kolor od podszewki – projektowanie koloru i jego rola we wnętrzach. Jakie barwy zakrólują wkrótce we wnętrzach? Już od 15 lat firma AkzoNobel prowadzi badania koloru przyszłości – Colour Futures™. W wykładzie dla osób profesjonalnie zajmujących się projektowaniem oraz aranżacją wnętrz, Heleen van Gent – ekspertka koloru – podzieli się doświadczeniem z zakresu kreowania trendów kolorystycznych. Wykład będzie też polską premierą palety kolorów Dulux na 2018 rok.
  • Projekt szyty na miarę Wykładowca: Agnieszka Biernat Organizator: Ceramika Paradyż Kiedy: 7.10, godz. 17:00 Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, sala wykładowa Projekt szyty na miarę. Wyzwania projektanta w obliczu nowych oczekiwań świadomego klienta. Wykład poświęcony historii zawodu projektanta oraz jego konotacji z zawodem rzemieślnika i artysty. Prelegentka przybliży zmieniającą się charakterystykę oraz czynniki budujące świadomość klientów usług projektowych. Dowiemy się, jak różne role powinien pełnić współczesny projektant i dlaczego klienci coraz częściej przekazują im pełną decyzyjność.
  • Archiblok. Power speech Rafał Domaradzki Wykładowca: Rafał Domaradzki - Dyrektor Rozwoju Produktu w Ceramice Paradyż Organizator: Ceramika Paradyż Kiedy: 5.10, godz. 13:30-13:45 Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, sala wykładowa Architektura & Ceramika- nowe rozwiązania w obliczu zmieniających się wyzwań designu XXI wieku O tym jak zapewnić architektowi niezbędną swobodę projektową, dostarczać produkty o wysokich parametrach technicznych i nowoczesnym wzornictwie, dzięki nowym technologiom produkcji. Prelegent opowie o wyzwaniach, przed jakimi stają producenci ceramiki w obliczu zmieniających się wymagań designu XXI w.
  • 5 mocnych trendów od Ceramiki Paradyż na nadchodzący rok Wykładowca: Make Home Easier/ Joanna Real– Studzińska & Beata Kwiatkowska Organizator: Ceramika Paradyż Kiedy: 7.10, godz. 10:35-10:50 Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, ul. Tymienieckiego 3, sala wykładowa 5 mocnych trendów od Ceramiki Paradyż na nadchodzący rok. Stylowe wnętrza 2018. Beata i Asia z bloga MakeHomeEasier zaprezentują najnowsze inspiracje przywiezione z targów Cersaie, w których miały okazję uczestniczyć na zaproszenie Mecenasa Festiwalu Ceramiki Paradyż. Opowiedzą o trendach w aranżacji wnętrz, które będą niepodzielnie rządzić w nadchodzącym sezonie.
  • Czy poliester zawsze będzie gorszy niż bawełna? Prowadzenie: Wiktoria Nowak (Tartaruga) Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, sala wykładowa Kiedy: 6.10.2017 (piątek), 12:30-13:15 Zalewani ogromną ilością masowo produkowanych ubrań, często nie zwracamy uwagi na ukryte po lewej stronie informacje na metce. A szkoda, bo można z nich bardzo wiele wyczytać. Na polskim rynku coraz częściej spotyka się nowe materiały o ciekawych właściwościach. Dlatego warto wiedzieć, jak i kiedy je wykorzystywać, tak by komfort użytkowania i cykl życia ubrań był jak największy. Prelekcję poprowadzi Wiktoria Nowak, absolwentka wydziału "włókienniczego" PŁ, założycielka pracowni tkaniny Tartaruga, finalistka make me! 2015, a prywatnie osoba maniakalnie wywracająca ubrania (swoje i cudze) na lewą stronę w celu poszukiwania metek.
  • Lagom i mys – składniki szwedzkiego przepisu na szczęście? Prowadzący: Natalia Kołaczek, IKEA Termin: 6.10. (piątek), godz. 18.00 Miejsce: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, sala wykładowa Mieszkańcy krajów skandynawskich po raz kolejny zajęli wysokie miejsca w rankingu World Happiness Report, a świat ogarnęła „gorączka hygge”. Od niedawna w mediach coraz częściej znaleźć można informację, że w Skandynawii każdy kraj ma też własne pojęcie na przytulną atmosferę i celebrowanie drobnych przyjemności, a szwedzkie mys urosło nawet do „filozofii”. Równocześnie następcą duńskiego hygge okrzyknięto szwedzkie pojęcie lagom: „w sam raz”, „odpowiednio”, „wystarczająco”, „nie za dużo, nie za mało”. Czy mys jest jednak zjawiskiem egzotycznym? Skąd wzięło lagom i czy jego postrzeganie w Szwecji różni się od tego, jak przedstawiane jest za granicą?
  • MeetBlogIn Organizator: Urszula Michalak (interiordesignblog.com) Kiedy: 7-8.10 (sobota, niedziela), 10:00-20:00 Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, sala A218 W dniach 7-8/10/2017 odbędzie się już piąta edycja MeetBlogIn, ogólnopolskiego zjazdu blogerów wnętrzarskich w ramach Festiwalu. Inicjatorem, pomysłodawcą oraz głównym organizatorem wydarzenia jest Ula Michalak, stylistka i autorka bloga interiorsdesignblog.com. Jak co roku, spodziewamy się ogromnego zainteresowania ze strony blogerów, ale i partnerów. W wydarzeniu weźmie udział około 40 najbardziej zaangażowanych, opiniotwórczych, wyselekcjonowanych blogerów wnętrzarskich z całej Polski. Dodatkowo, większość spotkań będzie otwarta dla publiczności festiwalowej. W programie tegorocznego zjazdu planujemy zorganizować liczne wykłady, warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi. Zależy nam, aby wszystkie punkty programu były interesujące, aby każdy z osobna przynosił korzyści merytoryczne na różnych poziomach i z różnych obszarów działania. Będą rozmowy o designie, projektowaniu, ale i te z zakresu marketingu czy prowadzenia bloga. Zależy nam na dalszym tworzeniu platformy do wymiany doświadczeń i zacieśniania relacji w tym środowisku. W nawiązaniu do hasła 11. edycji Łódź Design Festival, jakim jest OD.NOWA, uczestnicy MeetBlogIn 2017 przyjrzą się tematyce ekologii w projektowaniu, recyklingowi w branży wyposażenia wnętrz oraz gospodarce cyrkulacyjnej i zarządzaniu odpadami. Organizatorzy zjazdu, wraz z partnerami takimi jak Ceramika Paradyż, marka Barlinek czy Ikea, poprzez zaproponowane spotkania pragną zwiększyć zainteresowanie tematem ochrony środowiska w ramach szeroko rozumianego pojęcia aranżacji wnętrz. Stąd propozycja kreatywnych warsztatów z recyklingu, budowy małej szklarni, a przedstawiciel marki Atak Design i Rodan Skandynawski Design przybliży rozwiązania stosowane w Skandynawii w ramach wykładu: „Design w harmonii z naturą”. Szczegóły dotyczące spotkania oraz program MeetBlogIn 2017 znajdują się na stronie www.interiorsdesignblog.com/meetblogin. Zapraszamy również do śledzenia aktualności na oficjalnym profilu MeetBlogIn na Facebooku www.facebook.com/Meetblogin
  • Drzwi do projektowania Organizator: INTER DOOR Goście specjalni: Max Kobiela, architekt, założyciel Phormy.com + Patryk Poślednik, Head of Creative, The Walt Disney Company Kiedy: 4.10 (środa), 17:30-22:00 Gdzie: Milionova Fabryka Designu, Milionowa 2, Łódź W ramach spotkania odbędzie się wykład „It’s kind of fun to do the impossible” – O pracy przy wspólnym projekcie, kreatywnym odbijaniu piłeczki i mierzeniu się z ikonami, czyli o współpracy polskiej marki Phormy.com z The Walt Disney Company INTER DOOR to producent drzwi za którym stoi jakość, unikatowe wzornictwo oraz funkcjonalność. Drzwi do projektowania to wyjątkowy cykl spotkań organizowany dla architektów w całej Polsce. Każde spotkanie to historia marki i prezentacja innowacyjnych rozwiązań. W Łodzi, w ramach cyklu, swój gościnny wykład poprowadzi projektant Max Kobiela, który opowie o współpracy z marką The Walt Disney Company.
  • 5 razy kobieta Prowadzenie: Anna Gołębicka (Gatta) Kiedy: 6.10 (piątek), 17:30-18:00 Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, sala wykładowa Wykład inspirowany 5 światami instalacji Gatta intymnie jest zwierciadłem kobiecego świata. Podczas wykładu pokażemy, jakie są współczesne kobiety. Jak zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat? Do czego aspirują, co przeszkadza im w ich wyglądzie, jakie produkty wybierają? Jak zmienił się język komunikacji skierowanej do kobiet? Jaka narracja jest przez nie akceptowana, a jaka jest odrzucana?
  • MeetBlogIn: Design w harmonii z naturą, czyli jak to się robi w Skandynawii Prowadzący: Konrad Jęcek, Atak Design Kiedy: 7.10 (sobota), 13:45-14:15 Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, sala A218 Jak niezbędne dla człowieka składniki odżywcze znalazły swoje miejsce w procesie powstawania mebli Republic of Fritz Hansen? Co wspólnego mają nepalskie kobiety z produktami skandynawskiej marki Menu? Skąd marka Skagerak pozyskuje drewno, żeby proces ten był ekologicznie etyczny? I dlaczego produkty RIG-TIG nie mają kartonowych opakowań? Na te pytania oraz na zagadnienia związane z ekologią w skandynawskim projektowaniu odpowie Konrad Jęcek z Atak Design.
  • Meble – Polaków zwyczaje zakupowe Organizator: Wydawnictwo meble.pl (miesięcznik „BIZNES meble.pl”) Prowadznie: Martin Czyrnia (B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego) Kiedy: 4.10 (środa), 17:00-18:00 Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubtor, Tymienieckiego 3, sala wykładowa B+R Studio oraz miesięcznik „BIZNES meble.pl” zapraszają na prezentację wyników badania „Meble – Polaków zwyczaje zakupowe”. Jest to druga edycja badania, która została przeprowadzona przez specjalistów B+R Studio. Dodatek specjalny miesięcznika „BIZNES meble.pl” odpowiada na pytania: kto i jak często kupuje dziś meble, gdzie dokonujemy tych zakupów, jak za nie płacimy, co nam się podoba. Uzyskane wyniki pozwolą prognozować, jakie perspektywy ma rynek mebli mieszkaniowych.

Szczegóły

Początek konferencji 03-10-2017 10:00
Koniec konferencji 08-10-2017
Organizator Łódź Design Festival
Tagi Konferencja zarządzanie 2017, konferencja biznesowa 2017, konferencja Łódź 2017
Kontakt do organizatora

http://www.lodzdesign.com/

Rodzaj konferencji konferencja darmowa
Typ konferencji biznesowa
Województwo łódzkie
Miasto Łódź
Lokalizacja
Łódź
Łódź, Polska
Łódź
Podziel się informacją:
Informacje dot. plików cookies

ComminT Sp. z o.o. stosuje pliki cookies, które są niezbędne w celu odpowiedniego funkcjonowania ich stron internetowych. Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce Polityka prywatności.