Media społecznościowe są doskonałym narzędziem, aby zgromadzić uczestników na Twój event. Nie ważne czy jest to fizyczne spotkanie czy też event online – webinarium media społecznościowe mogą dostarczyć Ci uczestników spotkania. Na rynku zmiany, rosnące ceny usług Feabook’a, Twitter’a Google, które musisz ponieść aby wypromować event. Ale nie musisz się na płatne reklamy godzić. Możesz, angażując media społecznościowe, jako narzędzie, swoją pracę oraz partnerów biznesowych zgromadzić uczestników Twojego eventu.
- Czy chcesz uzyskać przekaz medialny w mediach społecznościowych na temat Twojego eventu?
- Czy zamierzasz dotrzeć z informacjami na temat Twojego eventu do jak najszerszego grona uczestników, aby osiągnąć zamierzony cel?
- Czy Twoim celem jest zgromadzić jak największą rzeszę uczestników eventu?
Znaczenie eventu jest zupełnie różne dla uczestników, organizatorów i firmy eventowej. Event dla uczestników jest okazją do poznania nowej wiedzy, nawiązania kontaktów, zbudowania relacji. Event dla organizatora ma określony cel związany z edukacją, marketingiem i sprzedażą. Event dla firmy eventowej jest sprawdzianem, ostatecznym testem, kumulacją niekiedy wielomiesięcznej pracy wielu różnych osób i partnerów biznesowych oraz praktyczną możliwością promocji własnych umiejętności.
Uczestnicy eventu rządzą. Najważniejszą stroną eventu są jego uczestnicy. To dla nich organizator zamawia event w firmie eventowej. Dla organizatora kluczowe jest przybycie na spotkanie osób, na których mu zależy. Dział marketingu wraz z działem sprzedaży określają cele eventu, grupę docelową, ROI z eventu. Teraz cała praca jest skupiona, aby wykorzystać media społecznościowe, aby dotrzeć do grupy docelowej eventu. Aby wypromować event w mediach społecznościowych.
Zorganizowanie eventu to niezwykle ciężka praca. Im większe nim zainteresowanie tym większy sukces dla wydarzenia. W jaki sposób można wypromować taką imprezę? Najlepiej skorzystać z pomocy social mediów. Jak to zrobić?
Oto kilka podpowiedzi, jak promować eventy w mediach społecznościowych?
Zaplanuj event – zaplanuj wszystkie stałe identyfikatory medialne eventu. Zastanów się, jakiej reakcji oczekujesz od uczestników eventu. Na Facebooku jest to o tyle proste, że tworząc wydarzenie uczestnicy klikają, że wezmą w nim udział. Jak wygląda taka informacja na stronie www eventu?
Pamiętaj, że ogłoszenie nawet ciekawego eventu nie spowoduje, że przyjdą na niego uczestnicy, na których Ci zależy. Przygotuj problemy, które będą angażowały uczestników eventów. Pozwól uczestnikom zaangażować się w event jeszcze zanim się on rozpocznie. Wymyśl idee, tematy, które zaangażują uczestników eventu. Pytania, które wywołają dyskusję. Jeżeli jednym z mówców na evencie będzie autor książki, bloga, publikacji, wykorzystaj tezy z tych materiałów do zaangażowania uczestników.
Zadbaj o media. Nie tylko te oficjalne i dobrze znane, ale blogerów, vlogerów. Wielu właścicieli tych mediów wykorzysta materiały z Twojej konferencji, aby uatrakcyjnić swój portal.
Zadbaj o CX i UX eventu – stwórz taki przekaz medialny, aby był on dostosowany do użytkowników. Maksymalnie ułatw użytkownikom rejestrację, zakup biletu, podzielenie się informacjami w mediach społecznościowych.
Pozwól zauważyć Twój event w mediach społecznościowych - stwórz dedykowana stronę www o evencie, dodatkowo stwórz Facebook fanpage, Google +, konto na Twitterze. Jeżeli robisz event cykliczny na pewno przyda Ci się stworzenie grona faunów spotkania. W przypadku, gdy planujesz event tylko raz skup się na stronie www, konto Facebook i Twitter Google+ połącz z kontami Twojej firmy użyj dodatków do popularnych CMS’ów. Jeżeli Twój event to konferencja biznesowa pamiętaj o koncie na LinkedIn.
- Zadbaj o treści video, YouTube i Vimeo. Prezentację, pokaz slajdów z poprzednich eventów lub promującą obecny event możesz zmieścić na SlideShare i połączyć z Twoim kontem na LinkedIn.
- Zadbaj o rekomendacje. Gdy nowy event to kolejne spotkanie organizowane przez Twoją firmę, poproś uczestników poprzednich eventów o krótką rekomendację. Wiele osób z przyjemnością napisze kilka zdań na temat eventu, na którym byli. Zadbaj o to, aby pod rekomendacją pojawiło się imię , nazwisko stanowisko oraz firma osoby, która ją napisała. Jeżeli możesz postaraj się o zdjęcie rekomendującego. Zamieść rekomendacje na stronie eventu, opublikuj w mediach. Poinformuj również rekomendującego o tym fakcie, z linkiem do strony.
Zadbaj o ambasadorów eventu - nie jesteś sam, możesz wykorzystać ambasadorów eventu. To te osoby mogą pomóc Ci zarządzać mediami społecznościowymi. Osoby które, już zapiały się na event. Znane wśród Twojej grupy docelowej lub komunikujące swoje przekazy do niej. Określ, czego oczekujesz, wyposaż ich w dodatkowe, przygotowane specjalnie dla nich materiały. Oferując tym kilku osobom darmowe uczestnictwo w evencie możesz małym kosztem uzyskać pożądany cel, zgromadzić więcej uczestników na evencie.
Identyfikacja eventu - pomyśl, o nazwie eventu, bądź unikalny, wybierz słowa kluczowe, sprawdź, co obecnie pokazuje wyszukiwarka na frazy, które zamierzasz użyć do opisu eventu. Przygotuj film, grafiki. Pamiętaj, aby być spójnym w tekstach i grafice. Przygotuj cały plan komunikacji medialnej przed eventem. Określ, jakie cele, emocje chcesz uzyskać poprzez publikację informacji. Wybierz media odpowiednie do poszczególnych przekazów. Przygotuj i wybierz informacje do różnych mediów, które ukarzą się w kolejnych tygodniach przed eventem. Przydziel poszczególne informacje do odpowiednich mediów. Wszystko, co planujesz ma być skierowane do twojej grupy docelowej. Pamiętaj, że to ona jest adresatem przekazów. Twój przekaz musi być tam, gdzie znajdują się uczestnicy eventu.
- Posiadasz ciekawe treści w postaci obrazów, pomyśl o Instagramie.
- W ramach działań na Facebook ’u pomyśl o remarketingu [lub retargetingu], czyli promowaniu czytaj kupowaniu reklam na Facebook, które będą skierowane do osób, które były na Twojej stronie Facebook, ale nie dokonały zakupu.
Hashtag eventu – zadbaj o unikalny hashtag eventu np. #kreatorzy_eu. Używaj hashtag wraz z pierwszymi informacjami o evencie. Używaj go w każdych mediach, które dotyczą eventu, filmach, grafikach, newsletterach. Użycie hashtag’u pozwala użytkownikom łatwiej dzielić się informacjami o evencie. Po zakończonym evencie będziesz mógł dokonać analizy, w jaki sposób rozprzestrzeniały się treści o evencie w mediach.
Stwórz pożądanie uczestnictwa w evencie – przygotuj kampanię medialną na kilka tygodni przed eventem. Zastanów się, jakie wartości w kampanii musisz przedstawić, aby wzbudzić zainteresowanie Twojej grupy docelowej. Czy taką wartością może być mówca, miejsce, artysta? Jeżeli event, to kolejne spotkanie przedstaw relacje z poprzednich spotkań.
Zaangażuj manetycznych prelegentów - postaraj się o rzeczywiste zaangażowane prelegentów. Wyposaż ich w odpowiednie materiały, aby sami mogli promować Twój event wśród swoich znajomych. Przygotuj dla nich materiały na ich blogi, strony www, konta Twitter, Facebook, LinkedIn
Przygotuj platformę komunikacji eventu – zaplanuj przygotuj i wybierz platformę komunikacji, wymiany uwag między uczestnikami eventu. Zastanów się, czy takim miejscem może być forum na dedykowanej stronie www eventu, Facebook, Twitter. Stwórz miejsce tam, gdzie Twojej grupie docelowej będzie najłatwiej dzielić się informacjami. Nie twórz barier, ale ułatwiaj. Pamiętaj, o różnicach pomiędzy Twoją stroną www, kontami Facebook i Twitter, pamiętaj o ograniczeniach i kontroli.
Zadbaj o efekt ‘wow’ tuż przed eventem – przygotuj specjalne aktywności dla tych, którzy się wahają, zastanawiają się czy wziąć udział w evencie. Przygotuj działania na tyle wcześnie, aby niezdecydowani uczestnicy zdołali wziąć udział w spotkaniu.
Przygotuj się na nieprzewidziane - media społecznościowe to takie miejsce, którego Ty nie kontrolujesz. Ty możesz coś rozpocząć, ale nie jesteś w stanie przewidzieć, w którą stronę potoczy się dyskusja, który wątek się rozwinie, a który umrze. Przygotuj kilka treści, które na pewno będą interesując dla grupy docelowej. Celem tych treści jest wykorzystanie ich w chwili, w której dyskusja w mediach społecznościowych zmieni kierunek na niepożądanej przez Ciebie. Aby móc zarządzać mediami społecznościowymi musisz reagować odpowiednio wcześnie. Zadbaj o odpowiedni monitoring mediów społecznych. Tak, aby móc szybko zareagować na pojawiające się symptomy kryzysów. Przygotuj plany A, B i C na nieprzewidziane.
Po wydarzeniu warto podzielić się z osobami, które odwiedzają stronę fotorelacją i pomyśleć nad promocją kolejnej edycji np. festiwalu czy wystawy. Zadbaj o ciekawe materiały na evencie. Ale o tym będzie kolejny post.