III Polski Kongres Przedsiębiorczości
Synergia, czyli współdziałanie jest tematem III Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który rozpoczął w Łodzi. Dla blisko tysiąca gości z całego kraju zorganizowano kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i debat, na których prezentowane są najefektywniejsze formy współpracy między biznesem, samorządami, a nauką.
Miejsce spotkania - Art Inkubator - jest nieprzypadkowe. - Pokazuje jak nawiązując do tradycji Łodzi włókienniczej, modowej można rozwijać zupełnie nowe projekty, kompletnie innowacyjne - mówi Marek Cieślak wiceprezydent Łodzi.
Jak podkreślali organizatorzy świadomy był także wybór Łodzi jako gospodarza kongresu. - Można powiedzieć jednoznacznie - Łódź dosyć mocno naciska na ściągnięcie tego biznesu, promuje odpowiednio biznes i dlatego koncentrując wszystkie te działania chcielibyśmy postawić kropkę nad i - mówi Wojciech Pomarański prezes Polskiej Agencji Przedsiębiorczości.
Działania wspomagające biznes, to nie tylko domena wielkich miast. Również mniejsze gminy starają się pomagać przedsiębiorcom. Jedna z najbogatszych gmin w Polsce - Kleszczów - powołała fundację, która się tym zajmuje. Na pomoc mogą liczyć zarówno mikro jak i średnie przedsiębiorstwa czy nawet korporacje.
Sami przedsiębiorcy na pomoc samorządów - nie tylko finansową - liczą. - Każdy przedsiębiorca ma bardzo duży potencjał, każdy ma dużo pomysłów chciałby je wdrożyć tylko, żeby nie było czynników, które to utrudniają - mówi Artur Wiewióra przedsiębiorca z Częstochowy.
Wciąż dużym problemem jest współpraca między nauką, a biznesem. Zdaniem ekspertów brakuje trzeciego ogniwa między ideą, czyli nauką, a biznesem, czyli gotowym produktem. - Nigdy naukowiec, który jest pasjonatem nie będzie biznesmenem i nigdy biznesmen, który chce robić pieniądze nie będzie pracował z naukowcem. Potrzeba inżyniera pośrodku - mówi prof. Tomasz Skotnicki z Politechniki Warszawskiej.
Tegoroczny kongres ma na celu skupienie uwagi środowisk naukowych, gospodarczych i społecznych w Polsce. Uczestnicy tegorocznej edycji skoncentrują się na sprawach, które mają lub będą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego kraju oraz Europy.
Motywem przewodnim wydarzenia będzie synergia nauki z biznesem, wejście polskich firm na rynki globalne oraz nadanie innowacyjnego wymiar polskiej gospodarce.
Jak podkreśla główny Organizator wydarzenia, Prezes Polskiej Agencji Przedsiębiorczości Wojciech Pomarański – Tegoroczna edycja Kongresu ma na celu stworzenie dyskusji na temat przyszłości polskiej gospodarki, znaczenia Polski na arenie międzynarodowej oraz możliwościom jakie daje wsparcie unijne na rozwój innowacyjnego sektora badawczo-rozwojowego wielu branż polskiego biznesu.
W Kongresie wezmą udział m.in. Władze Województwa Łódzkiego, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Polskiego Centrum Akredytacji, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu, Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie oraz Polskiej Izby Ekologii.