Pierwsze na rynku polskim przedsięwzięcie konferencyjne B4B. Naszym celem – w odróżnieniu od modelu B2B – nie jest pokazanie oferty adresowanej do sektora bankowego. Chcemy zrobić coś ważnego dla banków, coś co pozwoli im odnosić sukcesy na szybko zmieniającym się rynku. Dlatego prelegentami są managerowie – praktycy o wieloletnim doświadczeniu. Pokażą realne korzyści stosowania narzędzi DevOps w zrealizowanych już projektach. Omawiane przykłady dotyczyć będą instytucji finansowych oraz banków.
Wśród omawianych przypadków będą przykłady polskich banków, m.in.:
- Bank detaliczny, który usprawnił współpracę między developmentem, operacjami i biznesem wprowadzając spójną platformę Digital Performance Management.
- Bank detaliczny, który przyspieszył procesy migracji danych, a także spełnił wymagania regulatora w zakresie ochrony danych bankowych w środowiskach nieprodukcyjnych.
Jesteśmy w przededniu rewolucji, która fundamentalnie zmieni zadania informatyki. Zmiana ta będzie szczególnie ważna dla sektora bankowego. Narzędzia wspomagające jedynie pracę zastąpione zostaną systemami zarządzającymi wydajnością organizacyjną we wszystkich jej wymiarach. Dlatego mottem naszej nowej inicjatywy konferencyjnej jest konkluzja opracowania State of DevOps Report 2016 firm Puppet, Inc. oraz DORA (DevOps Research and Assessment LLC):
„DevOps is no longer a mere fad or buzzword, but an understood set of practices and cultural patterns. People turn to DevOps not just to improve daily working life and get time back for family, friends and beer, but to improve their organization’s performance, revenues, profitability and other measurable outcomes.”
W trakcie konferencji przedstawimy m.in. kilka rozwiązań informatycznych, które poprawiają wydajność, przychody, rentowność oraz wszelkie inne mierzalne rezultaty prowadzonego przez banki biznesu. W przypadku każdego z systemów wyjaśnimy jego działanie oraz przeprowadzimy analizę wybranego wdrożenia.
Konferencja skierowana jest tylko dla przedstawicieli sektora bankowo-finansowego.
Konferencja DevOps w praktyce 2016program
Przywitanie uczestników i otwarcie konferencji Andrzej Wolski, Wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o. Prowadzący i moderator: Jerzy Cichowicz, Prezes Zarządu Kalokagathia Sp. z o.o.
Sesja Inauguracyjna
Wykład wprowadzający: „DevOps – czym jest i jak takie rozwiązania wdrażać w bankowości. Praktyczne doświadczenia”, Paweł Bartusch, Dyrektor departamentu utrzymania IT, LUX MED.
„Jak zorganizować proces dostarczania rozwiązań IT?”, Daniel Spica, CEO w Spica Solutions – Advisory &Technology Challenger. Proces dostarczania nowych rozwiązań informatycznych jest złożony, ale możemy nim zarządzać. Pojawiające się wyzwania i trudności możemy rozwiązywać na różne sposoby. Firma Spica Solutions dostarcza sprawdzonych rozwiązań. Zostały one wdrożone z sukcesem w wielu bankach na świecie, ale w Polsce są często zupełnie nieznane. Komponując je razem ze sobą, tworzymy unikalną ofertę odpowiadającą najnowszym standardom technologicznym oraz wymogom biznesu.
Sesja A – Zarządzanie złożonym środowiskiem informatycznym Gareth Whiting, EMEA Channel Sales Director, Delphix.
Podstawowa problematyka sesji: Analiza procesów wewnętrznych IT wskazuje, że są one czasochłonne i negatywnie wpływają na czas realizacji projektów oraz na ich jakość. Czynnikiem krytycznym okazuje się zarządzanie tzw. środowiskami nieprodukcyjnymi, a przede wszystkim kopiami danych produkcyjnych. Rozwiązując ten problem znacznie skracamy realizację projektów wykorzystujących techniki informatyczne, zmniejszamy koszty eksploatacyjne systemów i w rezultacie – poprawiamy wyniki ekonomiczne banku. Najbardziej dojrzałym rozwiązaniem w tym obszarze jest platforma Delphix, którą wykorzystuje wiele firm na całym świecie, w tym także polskie.
Sesja B – Wirtualizacja usług i systemów zewnętrznych Robert Schrijvers & Marcin Zwawa, Parasoft
Podstawowa problematyka sesji: Ogromna złożoność środowisk rozwojowych i testowych pociąga za sobą konieczność budowania wielosystemowych środowisk. Czasami jest to trudne do realizacji i wtedy z pomocą przychodzą rozwiązania wirtualizacji usług. Polegają one na emulowaniu („udawaniu”) kosztownych bądź niedostępnych systemów i usług. Twórcą jednego z takich rozwiązań jest firma Parasoft.
Sesja C – Zarządzanie komponentami: cyklem życia, bezpieczeństwem i konfiguracją Ryan Sheldrake, Solution Architect, Sonatype Inc. Wai Man Yau, VP International, Sonatype Inc.
Podstawowa problematyka sesji: Współczesne oprogramowanie tworzy się z wykorzystaniem wielu rozwiązań gotowych, najczęściej bibliotek open source. Choć jest to bardzo wygodne i pozwala skrócić czas produkcji gotowego rozwiązania, pociąga za sobą duże ryzyka w trakcie eksploatacji systemu. Często dochodzi do sytuacji, gdy w systemach produkcyjnych zainstalowanych jest kilka różnych wersji bibliotek. Powoduje to problemy z funkcjonalnością, wydajnością i bezpieczeństwem. Niestety często jest to zagadnienie nieuświadomione i pojawiające się dopiero w momencie problemów. Rozwiązaniem są systemy zarządzania łańcuchem dostawy bibliotek i kodu źródłowego. Dostarcza je firma Sonatype, której produktów używają m.in. niemal wszystkie banki w UK.
Sesja D – Model ciągłego dostarczania i wdrażania Tim Buntel, VP of Products, XebiaLabs.
oprogramowania w bankowości Podstawowa problematyka sesji: Złożoność rozwiązań, ale przede wszystkim wymagania regulacyjne i bezpieczeństwo sprawiają, że model ciągłego dostarczania i wdrażania oprogramowania w branży finansowej jest jeszcze mało rozpowszechniony. Wynika to ze specyfiki branży, która musi wypracować własne podejście do zagadnienia skrócenia czasu wdrożeń, które jest nieuniknione i wynika z narastającej konkurencji rynkowej. Produkty firmy XebiaLabs powstały na bazie doświadczeń projektowych. Służą one do: zarządzania ostatnim etapem procesu wytwórczego, tj. oceny jakości rozwiązania, zarządzania procesem wydań oraz automatycznego wdrożenia rozwiązania na produkcję. Firma posiada doświadczenia w realizacji projektów dla bankowości europejskiej.
Sesja E – Skuteczne zarządzanie relacjami z klientem Sławomir Michalik, CTO w Omnilogy (RFO Dynatrace w Polsce). Jacek Kujawa, Prezes Zarządu Omnilogy Sp. z o.o.
Podstawowa problematyka sesji: Współczesna informatyka stała się już częścią biznesu, a co za tym idzie, musi wspierać organizację w budowaniu i zarządzaniu jej relacji z klientami. Oznacza to konieczność szczególnej dbałości o doświadczenie użytkownika systemów informatycznych. Kluczowym elementem jest zarządzanie perspektywą użytkownika przez cały cykl życia systemu i we wszystkich wymiarach interakcji z użytkownikiem. Aby to osiągnąć, trzeba z jednej strony mieć świadomość, jak przebiega każda pojedyncza interakcja z systemem, z drugiej zaś móc jednoznacznie diagnozować problemy – zarówno na etapie rozwoju systemu, jego testowania i następnie eksploatacji. Tylko taki zasób informacyjny, wykorzystany w odpowiednim procesie informatycznym jak i biznesowym, pozwala na świadome budowanie doświadczenia użytkownika. Firma Dynatrace jest liderem w zakresie Digital Performance Management. Z jej rozwiązań korzysta wiele instytucji sektora bankowego i finansowego na całym świecie, także w Polsce.
PODSUMOWANIE KONFERENCJI Andrzej Wolski, Wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji Sp. z o.o.