miasto to ludzie, przestrzeń i wszelkie interakcje, których skutkiem są nieustanne zmiany. Dobrze, jeśli te zmiany prowadzą do podniesienia jakości życia mieszkańców. „Miasto dla ludzi” to miejsce przyjazne dla wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku, zawodu
i pochodzenia. Świadomość procesów i ich zmian w przestrzeni miejskiej, obserwacja i badanie wpływu wywieranego przez nie na otoczenie oraz umiejętne nimi stymulowanie to wyzwania logistyki miejskiej. Współczesne miasto to złożony system logistyczny. Uświadomienie sobie jego złożoności, poznanie zasad jego funkcjonowania oraz dogłębną analizę stawiamy sobie za cel jako obywatele miasta, naukowcy, przedsiębiorcy i zarządzający przestrzenią miejską.
Każdy z nas chciałby żyć w mieście idealnym. Jak sprawić, aby zachodzące w nim procesy były przede wszystkim użyteczne, a nie uciążliwe dla mieszkańców oraz jak najbardziej wydajne dla całego miejskiego organizmu? Zmiany wprowadzajmy małymi krokami. Na początek przyjrzyjmy się i zdefiniujmy, co nie funkcjonuje w ruchu miejskim idealnie. Jak zmniejszyć korki w mieście? Jak sprawić, by powietrze w nim było czystsze? Jak efektywnie sterować ruchem dla korzyści wszystkich jego uczestników? Pomiędzy stanem TU i TERAZ, a IDEAŁEM jest droga poszukiwań, którą trzeba przebyć. Do tej podróży chcielibyśmy zaprosić uczestników konferencji, aby wspólnie znaleźć rozwiązania dla mobilnego miasta. Zanim rzeczywistość nałoży na nas ograniczenia, zapoczątkujmy zmianę – poprzez wymianę doświadczeń, definiowanie potrzeb oraz koncypowanie rozwiązań. Bo przyszłość jest czymś, co się buduje.
W pierwszym dniu towarzyszyć nam będą goście z zagranicy, osobistości z rodzimego Poznania oraz innych miast Polski. Prelekcje i debata na forum będą równoczesnym zaproszeniem do interakcji i refleksji. Drugi dzień będzie okazją, aby w mniejszych grupach wziąć pod lupę zdefiniowane wyzwania i poszukać dla nich optymalnych rozwiązań podczas warsztatów, nad którymi patronat przejęli organizatorzy i partnerzy wydarzenia.
Zdajemy sobie sprawę, że zamiast tradycyjnego rozumienia logistyki jako funkcji przedsiębiorstwa przechodzimy coraz częściej do ujęcia „logistyka jako usługa”. Postęp techniczny, rozwój robotyki, informatyki i telekomunikacji powoduje, że otaczający nas świat podlega postępującej wirtualizacji. Zarówno teoretycy, jak i praktycy coraz częściej mówią o logistyce czwartej generacji (logistyce 4.0). Trend ten jest również obecny w logistyce miejskiej. Pojawiają się nowe możliwości, wdrażane są nowe praktyki. Wykorzystajmy ten potencjał zmiany!
Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań
Urząd Miasta Poznania