Konferencja projektowania usług w Katowicach
Przez 2 dni stolica województwa śląskiego stała się najważniejszym miejscem na mapie Europy pod względem projektowania usług. W dniach 12-13 grudnia w mieście odbyła się konferencja „Design... do usług! Jak zacząć projektowanie usług?”. Do Katowic przyjechali eksperci i ekspertki service design oraz słuchacze z całego kontynentu.
Service design, czyli projektowanie usług, to wciąż stosunkowo młoda dyscyplina designu, w Polsce dopiero raczkująca. Zorganizowanie międzynarodowej konferencji przez śląski Urząd Marszałkowski i Zamek Cieszyn było próbą popularyzacji wiedzy na temat projektowania usług, ale i zarazem promocją tej dziedziny wśród przedstawicieli polskich instytucji publicznych jaki i polskich przedsiębiorców, którzy stanowili prawie połowę uczestników wydarzenia.
Projektowanie usług to jedna z najbardziej interdyscyplinarnych współczesnych gałęzi projektowania, polega na usprawnianiu działania np. instytucji lub zakładu produkcyjnego czy punktu usługowego, by świadczone przez nie usługi były najwyższej jakości, przyjazne dla klientów, ale też i przynoszące maksymalne profity przedsiębiorcy.
Dwudniowa konferencja była maratonem wykładów i warsztatów. Service design wypełnił cały gmach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Już w holu słuchaczy witała wystawa pokazująca korzyści płynące z projektowania usług w przedsiębiorstwach. Na piętrze, gdzie odbywały się warsztaty, zaprezentowano z kolei ekspozycję owoców jednego z zadań Design Silesia – a mianowicie „Design… do usług!”, pierwszego tego typu działania w Polsce polegającego na wprowadzeniu myślenia projektowego do sektora publicznego w celu zwiększenia jakości i skuteczności realizowanych usług.
Poprzez bogaty program konferencji polskie firmy oraz urzędy miały doskonałą okazję, aby zapoznać się z metodologią i doświadczeniami service design, mogły też na konkretnych przykładach przekonać się, że projektowanie usług daje wymierne korzyści finansowe oraz przede wszystkim ma na celu dbanie o użytkownika.
– Dzięki projektowi Design Silesia, projektowanie usług zaistniało w województwie śląskim, wiążemy z tym duże nadzieje. Jednym z podstawowych zadań władz województwa jest dbałość o rozwój regionu. Pomocą w jego innowacyjnym rozwoju jest wykorzystanie „design thinking". To zwiększenie konkurencyjności regionu. Na pewno myślenie ma przyszłość, a myślenie designem ma przyszłość bezapelacyjnie – powiedział wicemarszałek Mariusz Kleszczewski podczas otwarcia konferencji.
Pierwszy dzień konferencji „Design... do usług! Jak zacząć projektowanie usług?” odbył się pod mocnym znakiem praktycznym. Część warsztatowa dawała możliwość poznania sposobu pracy najlepszych specjalistów projektowania usług. Słuchacze mieli z czego wybierać, bo na część warsztatową składały się zajęcia w mniejszych grupach prowadzone równolegle przez takich ekspertów jak: Birgit Mager (SDN – Service Design Network, Kolonia), Barbara Große-Hering, Tommy Rae Jnr (Designit, Monachium), Paul Thurston (The National Centre for Product Design & Development Research, Cardiff), Agnieszka Szóstek i Magda Kochanowska (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie).
Z kolei w drugim dniu konferencji dominowały wykłady. Przedstawiono europejskie, ale i polskie doświadczenia w dziedzinie service design, przykłady udanych inicjatyw dotyczących projektowania usług zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. O najlepszych praktykach w projektowaniu usług mówili m.in.: Barbara Szafir i Ewelina Budzińska-Góra (Design Silesia), Marcin Chłodnicki (Uniwersytet Ekonomiczny, Poznań), Lech Uliasz (Urząd Miasta Stołecznego Warszawy), Maja Ganszyniec i Krystian Kowalski (Studio Kompott, Warszawa), Sally Braizer (CEOSTRA Ltd), Paul Thurston (The National Centre for Product Design & Development Research, Cardiff), Maciej Bartosiewicz (Centralny Ośrodek Informatyki, Warszawa), Magda Lubińska (Code Design, Katowice), Marcin Gędłek (Urząd Patentowy RP), Rafał Kołodziej (GreenHat s. c.).
Dwudniowa konferencja pokazała innowacyjne podejście do usług, w szczególności instytucji sektora publicznego. Jak mówi Barbara Szafir, Zastępczyni Dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, lidera projektu Design Silesia: – Chodziło nam o promocję i popularyzację takich rozwiązań, które można już dziś zastosować w polskich urzędach czy firmach, a służących ułatwieniu i maksymalnemu skróceniu procesu załatwiania różnych formalności przez mieszkańców czy klientów.
Dobre przykłady i praktyki, jakie można było poznać w trakcie wykładów i warsztatów, dla wielu uczestników były wielką inspiracją, ale też kompendium wiedzy na temat service design, jaką trudno wciąć zdobyć na uczelniach w kraju.