Podczas Kongresu Turystyki Polskiej przez dwa dni przedstawiciele turystycznych samorządów gospodarczych oraz organizacji wraz z ekspertami, dyskutowali nad kluczowymi tematami i problemami polskiej turystyki.
Wstępnego podsumowania dwudniowych obrad eksperci dokonali podczas ostatniej sesji zorganizowanej w ramach konferencji. Eksperci swoją wiedzą i doświadczeniem będą wspierać i koordynować prace przygotowawcze do Kongresu Turystyki Polskiej oraz uczestniczyć w kształtowaniu programu Kongresu. Do prac organizacyjno-logistycznych został powołany Komitet Organizacyjny. Radę Programową Kongresu tworzą przedstawiciele samorządów i organizacji zaangażowanych w przygotowania do Kongresu wraz z zaproszonymi ekspertami.
Kongres Turystyki Polskiej adresowany jest do:
- przedstawicieli przedsiębiorstw, organizacji i stowarzyszeń turystycznych
- szefów organizacji samorządowych i gospodarczych
- fundacji, organizacji pożytku publicznego, organizacji obywatelskich, etc.
- firm świadczących usługi lub oferujących produkty dla sektora turystycznego
- prezydentów, burmistrzów, wójtów, szefów odpowiednich wydziałów w urzędach samorządowych, jak np. turystyka, promocja i kultura
Cele Kongresu Turystyki Polskiej:
- wypracowanie wytycznych dla polityki turystycznej Polski, wskazanie kierunków rozwoju polskiej turystyki na kolejne lata oraz przygotowanie rekomendacji programowych i inicjatyw legislacyjnych, które zostaną skierowane do organów władzy publicznej – ustawodawczej i wykonawczej,
- dokonanie oceny funkcjonowania sektora usług turystycznych w Polsce,
- stworzenie platformy stałego porozumienia pomiędzy przedsiębiorcami turystycznymi
- i organizacjami branżowymi, umożliwiającej integrację środowisk działających na rzecz turystyki,
- ocena konkurencyjności sektora usług turystycznych w Polsce w ujęciu międzynarodowym,
- debata nad wyzwaniami stojącymi przed turystyką w ujęciu globalnym,
- wskazanie determinant konkurencyjności gospodarki turystycznej: rozwój innowacyjności, atrakcyjności, jakości usług i produktów turystycznych, struktura organizacyjna sektora, inne czynniki oraz korelacja ewolucji sektora turystycznego z rządowym Programem Rozwoju Turystyki do 2020 r.