13 czerwca odbędzie się IV edycja Forum, poświęconego tematyce zarządzania procesem powstawania oprogramowania w celu otrzymania wysokiej jakości produktu końcowego. To spotkanie dla rosnącej rzeszy fachowców, z których wiedzy i umiejętności Polska jest coraz lepiej znana na świecie.
Uczestnicy będą mieli do wysłuchania wielu ciekawych prelekcji. W programie znalazły się najważniejsze aspekty tworzenia oprogramowania w kontekście jakości – od stworzenia zmotywowanego zespołu po projektowanie, programowanie, aż do testów końcowych i wdrożenia.
Ścieżki równoległe dają uczestnikom możliwość spersonalizowania programu, choć – jak wielu z nich przyznało – ze względu na wiele ciekawych tematów, wybór był trudny. Uczestnicy docenili różnorodność branż i tematyki, popartych doświadczeniami płynącymi zarówno z dużych procesów i wielkich liczb, ale także start-upów i małych firm. Dyskusje w kuluarach były dodatkową okazją na zgłębienie tematu.
Prelekcje IV Forum Jakości Systemów Informatycznych:
- Jakuba Kaczmarskiego z Allegro Group: Nowa architektura: od monolitu do SOA
- Piotra Paraski z Raiffeisen Bank Polska: Jakość oprogramowania jako część Customer Experience – jak projektować aplikacje, których klienci chcą używać?
- Barbary Klein z GTECH: Testy akceptacyjne – problem czy szansa na sukces?
- Eryka Libelta z BZ WBK: Dobór narzędzi w procesie testowania – wdrożenie zintegrowanego narzędzia testowego podczas fuzji dwóch banków.
Prelekcje IV Forum Jakości Systemów Informatycznych:
Droga do doskonałości, czyli jak radzić sobie z jakością w dużej organizacji? CASE STUDY: ABB Wojciech Jaszcz , ABB
- Efektywny systemy zapewniania jakości jest podstawą sukcesu organizacji. Udział w rynku, atrakcyjna marka i cena mogą być niewystraczające, jeżeli oferowane produkty będą niewystarczającej jakości.
- Jaki wobec tego przyjąć model zarządzania jakością produktów softwareowych w dużej organizacji? Jaki wybrać zestaw narzędzi wspomagających development? W jaki sposób dobrać właściwe metryki oraz zaadresować potrzebę spójnego raportowania? Jak wykorzystać tą wiedzę na poziomie managementu?
- W ABB Information Systems Delivery Center opracowano spójny framework obejmujący wszystkie powyższe wyzwania. Ponadto wykorzystano ogólnofirmową inicjatywę Software Development Improvement Program jako punkt odniesienia do praktyk firmy. O tych doświadczeniach opowiemy podczas prezentacji.
Wirtualizacja Testów. CASE STUDY: Netia S.A. Paweł Gołyski , IBM, Sebastian Myszak , TekTen
- W trakcie prezentacji omówimy techniczne wyzwania związane z zapewnieniem jakości złożonych systemów wymieniających dane wykorzystując korporacyjne szyny danych. Przedstawimy koncepcję "wirtualizacji testów" oraz dedykowane rozwiązanie IBM Rational Test Workbench wraz z omówieniem jego wdrożenia w Netia S.A.
Metody testów oprogramowania. CASE STUDY: Volvo IT Joanna Senderowicz , Volvo IT Polska
- Przegląd metod testów oprogramowania, które są wykorzystywane w Volvo IT. Jak zarządzać testami podczas projektu tworzącego system, gdzie testy są wpisane w metodykę prowadzenia projektów stasowaną w firmie? Jak zarządzać testami w fazie utrzymania systemu, gdzie testy są wpisane w metodykę maintenace’owania systemu?
- Idea tworzenia centrum specjalistycznych kompetencji testerskich (dlaczego warto to robić, przykłady centrum testów dla systemów wbudowanych, centrum testów wydajnościowych).
- W prezetacji także o innej automatyzacji testów: robot wykonujący testy manualne oraz oprogramowanie pozwalające przewidywać obszary software najbardziej podatne na błędy.
Jak zbudować od zera efektywny proces przygotowywania oprogramowania? CASE STUDY: Poczta Polska Usługi Cyfrowe Tomasz Skiepko , Poczta Polska Usługi Cyfrowe
- W trakcie prezentacji opowiemy o budowie procesu wytwarzania oprogramowania dla platformy Envelo. Wskażemy najważniejsze wyzwania i oczekiwania wobec procesu wytwórczego w obliczu niezwykle ambitnych terminów upubliczniania kolejnych e-usług.
- Pokażemy kluczowe decyzje, podjęte, aby IT mogło spełnić wymagania strony biznesowej i jednocześnie zadbać o jakość wdrażanych rozwiązań - od wykorzystania najlepszych praktyk związanych z project managementem po standaryzację procesów i podejścia release'owe .
- Opowiemy również o problemach, które pojawiają się przy realizacji projektów, i o kolejnych pomysłach usprawniania procesu wytwórczego.
SESJA: Testowanie wspierające systemy CASE STUDY: Bank Zachodni WBK Dobór narzędzi w procesie testowania - wdrożenie zintegrowanego narzędzia testowego podczas fuzji dwóch banków. Eryk Libelt , BZ WBK
- Prezentacja przedstawia proces wdrożenia zintegrowanego narzędzia do zarządzania testami projektów informatycznych w BZWBK. Sam przypadek jest o tyle wyjątkowy, że odbywał się w trakcie trwania integracji BZWBK z byłym Kredyt Bankiem. Moment po połączeniu prawnym a przed połączeniem operacyjnym oraz ujęcie dotychczasowych rozwiązań wypracowanych w obu organizacjach stanowi interesujący przypadek takiego wdrożenia.
Jakość oprogramowania jako część Customer Experience – jak projektować aplikacje, których klienci chcą używać? CASE STUDY: Raiffeisen Bank Polska Piotr Paraska , Raiffeisen Bank Polska
- Trzeba mieć świadomość iż doświadczenia użytkownika są zawsze, niezależnie od tego czy autor aplikacji/systemu projektował je i zarządzał nimi w trakcie procesu wytwórczego – czy też nie.
- Jeśli chcemy aby nasze rozwiązania odnosiły sukces (to jest: aby klienci z nich korzystali), to trzeba zapewnić odpowiedni poziom zarówno QUALITY jak i DESIRABILITY – użytkownicy nie będą korzystać nawet z najdoskonalszego pod względem czystości kodu i braku błędów systemu, jeśli nie będzie on spełniał ich potrzeb i nie będzie rozwiązywał ich problemów.
- W procesie wytwórczym należy więc zadbać zarówno o stronę techniczną – quality, oraz o stronę biznesową rozwiązania – desirability, na którą składa się: usability, utility i pleasurability.
- W prezentacji kilka słów na temat tego jak podejść w procesie wytwórczym aplikacji/systemów do zapewnienia odpowiedniego desirability oraz jak prowadzić testy w tym obszarze, aby finalne rozwiązanie nie tylko spełniało - ale przewyższało oczekiwania użytkowników.
Testy Akceptacyjne – problem czy szansa na sukces? CASE STUDY: branża loteryjna Barbara Klein , GTECH Poland
- Testy Akceptacyjne podobnie jak pozostałe procesy związane z testowaniem oprogramowania, są pracochłonne i czasochłonne, ale zarazem krytyczne dla projektów IT.
- W prezentacji kilka rad praktyka: jak zrozumieć istotę testów akceptacyjnych, odpowiednio się do nich przygotować oraz przeprowadzić tak, aby końcowy efekt mógł stać się sukcesem. Rola klienta w tym procesie na podstawie kilku przykładów z branży loteryjnej.
Nowa architektura: od monolitu do SOA. CASE STUDY: Allegro.pl Jakub Kaczmarski , Allegro Group
- Opis nowego podejścia do budowy architektury Allegro.pl. W prezentacji opowiemy o podejściu Agile w Grupie Allegro, o przeszłej i obecnej architekturze Allegro.pl, o problemach biznesowych i technologicznych związanych z nową architekturą, o wyzwaniach wydajnościowych i technologicznych oraz o budowie nowych zespołów. I o jakości systemów IT w roli głównej.
Użytkownik testuje gotowy produkt. CASE STUDY: Fun in Design Aleksandra Jarośkiewicz , Fun in Design
- Tworzenie strony i aplikacji dla własnego e-biznesu jest ekscytujące. Kiedy serwis jest gotowy nie pozostaje nic innego jak oddać go w ręce użytkowników. Co dzieje się gdy serwis odbiega od tego do czego przyzwyczajeni są użytkownicy? Jak użytkownicy wpływają na zmianę serwisu i jak przekuć konieczność wprowadzania zmian na sukces biznesowy.
Ekonomika zapewnienia jakości. Bogdan Bereza , Stowarzyszenie Inżynierii Wymagań, Victo
- Jak pożądaną jakość produktu osiągnąć jak najsprawniej, jak najefektywniej? Są metody kosztowne i powolne – sprawdzanie wszystko nadzwyczaj starannie po kilka razy, kontrola jakości powtarzana na kilku poziomach, najmniejszą zmianę analizuje się w nieskończoność, a jej implementację sprawdza intensywnymi testami regresji, upewniającymi, że nie przekradł się jakiś bug.
- Na drugim krańcu skali są metody bardzo szybkie i efektywne: kodować jak najprędzej, nie marnując czasu na analizę i projektowanie, testować pobieżnie i trzymać potem kciuki. Uda się – lub nie?
- Jak wybrać rozwiązanie w danej sytuacji najlepsze? Prezentacja przedstawi to zagadnienie z czterech perspektyw:
- Jaki udział kosztów zapewnienia jakości jest w projektach optymalny, jaka staranność jest w sam raz?
- Wśród różnych sposobów zapewnienia jakości, jaki powinien być udział testowania?
- Kiedy najlepiej jest testować? Krzywe Boehma a krzywa Rybera w testowaniu.
- Testowanie – na ile warto je starannie projektować, a na ile można pójść na żywioł?
- Dodatkowo, dla każdej z tych perspektyw uwzględnione będą różne poziomy oraz strategie ryzyka.
Zarządzania jakością produktu w oparciu o zadania. Radosław Smilgin , testerzy.pl
- W całym procesie wytwarzania oprogramowania kluczowym elementem jest dostarczenie działającego i zaakceptowanego przez klienta produktu. Bez względu na model czy też metodykę prowadzenia projektu zarządzanie sprowadza się do zbioru zadań do wykonania.
- Pewnym kłopotem w zarządzaniu jakością staje się mnogości nazw dla zadań związanych z zapewnieniem i kontrolą jakości. W bardziej formalnych procesach testowych mamy więc zadanie nazywane przypadkiem testowym, w bardziej elastycznym mamy sesje eksploracyjne, a w podejściu ad-hoc-owym mamy zadanie typu „przetestuj to”. Do tego dochodzą również zadania związane z przeglądami, weryfikacją statyczną, realizacją bramek procesowych, retestami, regresją, uruchomieniem testów automatycznych i wieloma innymi.
- Celem prezentacji jest pokazanie jak poprzez rezygnację z pewnych detali projektu testowego lider może kontrolować jakość produktu i oceniać status i postęp testów. Omówione zostanie również wsparcie narzędziowe dla takiego uproszczonego podejścia.
Zapewnianie jakości po wdrożeniu. Robert Piasecki , Corrse
- Wymyślamy, analizujemy, testujemy, uzgadniamy, poprawiamy, testujemy... w końcu się udało, wdrażamy na środowisko produkcyjne. I co dalej?
- Czy jakość w rozumieniu biznesu, developmentu i operations jest tym samym? Mamy opisane warunki w SLA, ale czy to wszystko co możemy i chcemy dostarczać klientowi? Czy wyniki naszych prac są ciągle odpowiedniej jakości, czyli co, jak często i przez kogo powinno być sprawdzane? Ile nas kosztuje zapewnienie jakości?
- Zastanówmy się co warto wziąć pod uwagę i gdzie postawić "granicę" akceptowalnych kosztów.
SESJA: Zespół a jakość IT Duży projekt, mały zespół i agile w tle. CASE STUDY: branża bankowa Monika Perendyk , Stowarzyszenie Inżynierii Wymagań
- Prowadzenie projektu oraz zarządzanie zespołem projektowym w podejściu zwinnym nie polega tylko na przeczytaniu Manifestu Agile. Z początku wydaje się, że zwinne podejście będzie lekiem na całe zło, jakie dzieje się w projekcie. Dlatego tak wiele firm dostarczających oprogramowanie chwyta się tej metody jak ostatniej deski ratunku, jednak brak zrozumienia czym tak naprawdę jest podejście zwinne w projekcie może skończyć się i najczęściej kończy się katastrofą.
- "Najtrudniejszy pierwszy krok", wiąże się z umiejscowieniem dotychczasowych ról projektowych w nowym podejściu. Umiejętne umieszczenie Analityka w projekcie to już połowa sukcesu. Jak ułożyć harmonogram, ba! jak poradzić sobie z Klientem, który jest na "nie" podczas projektu zwinnego to tylko kilka aspektów, jakie będą poruszane podczas prezentacji.
Wyzwania nowoczesnego działu IT. Piotr Ślęzak , CORRSE
- Bardzo wiele organizacji IT próbuje zorganizować swoje działanie w sposób jeszcze bardziej efektywny. Ostatnie kilka lat dla wielu menedżerów IT pokazało, że powiązanie między biznesem a IT jest tak mocne, że nie ma sensu rozgraniczać tych dwóch obszarów organizacyjnych osobno.
Inżynieria emocji w inżynierii oprogramowania. Ewa Wardzała , www.mentor-ka.pl
- Jakość produktu można pojmować w sposób mierzalny i niemierzalny, obiektywnie i subiektywnie. Także można patrzeć na zapewnienie jakości jako proces powtarzalny, znormalizowany, uwarunkowany kryteriami, procedurami, narzędziami itd. Jednakże to nie wszystko...
- Innym spojrzeniem będzie spojrzenie przez pryzmat aspektów ludzkich, ludzkich emocji. Można sobie zadać pytanie, jak i czy ludzkie emocje przekładają się na jakość produktu końcowego.
Czy wysokie koszty to zawsze wysoka jakość? Przedstawienie wyników badań i krótkie wprowadzenie do dyskusji. Piotr Ślęzak , CORRSE
DYSKUSJA PANELOWA: Ile kosztuje jakość IT? Prowadzenie dyskusji: Piotr Ślęzak, CORRSE ; Jarosław Dąbrowski , GTECH Poland; Tomasz Domański , Poczta Polska Usługi Cyfrowe; dr inż. Kamil Komański , AXA Direct Solutions; Karol Okoński , FM Bank PBP; Paweł Plichta , Polkomtel ;
- Wdrażanie w organizacji procesów i działanie zgodnie z ich regułami a koszty z tym związane
- koszty kontroli jakości przed wdrożeniem
- ile kosztuje naprawa wykrytych defektów?
- ile kosztuje naprawa problemów produkcyjnych?
- koszt zapewnienia i utrzymania jakości podczas działania produkcyjnego
- czy da się optymalizować koszty jakości?