Co zrobić, by w polskich miastach zamiast kolejnych sypialni powstawały dobre miejsca do wypoczynku? Jak rządowy program budownictwa czynszowego zmieni rynek mieszkaniowy? Na te pytania będziemy chcieli odpowiedzieć podczas ogólnopolskiej konferencji "Przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce", organizowanej 15 września we Wrocławiu.
Konferencja Przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce program
WYKŁAD Rynek mieszkaniowy w statystyce. Czy grozi nam przegrzanie?
WYKŁAD Pomysł rządu na budownictwo mieszkaniowe w Polsce - Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości
DEBATA "Wpływ rządowego programu budownictwa czynszowego na rynek mieszkaniowy w Polsce" - 1,5 godz. (1 godz. debaty i 0,5 godz. odpowiedzi na pytania z sali) - prowadzi Marek Wielgo z "Gazety Wyborczej"
- - Czy państwo powinno ingerować w rynek mieszkaniowym, a jeśli tak, to w jaki sposób?
- - Rząd PiS deklaruje, że jego priorytetem jest stworzenie rozwiązań, dzięki którym powstawać będzie więcej tanich czynszówek dla rodzin, których nie stać na kupno mieszkania lub najem na wolnym rynku. Przy czym program zakłada zastosowanie mechanizmu rynkowego. Czy rząd nie powinien w dużo większym stopniu wspierać gminy, by budowały więcej mieszkań komunalnych, które najuboższe rodziny będą dostawały z niskim czynszem?
- - Jaki może być wpływ działań rządu na rynek mieszkaniowy, zarówno jeśli chodzi o sprzedaż, jak i wynajem komercyjny. Wątpliwości niektórych ekspertów wzbudza budowa mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności - czy to dobry pomysł?
- - Czy powinno się zaniechać wspierania kupujących mieszkania?
- - Pod program czynszowy mają być przeznaczone państwowe grunty. Czy można byłoby je wykorzystać w bardziej efektywny sposób?
WYKŁAD * Wuwa2, czyli wrocławski pomysł na wzorcowe osiedle XXI wieku. Czy możemy zainspirować resztę Polski?
DEBATA "Jak budować, by powstawały osiedla przyjazne dla mieszkańców" - 1,5 godz. (1 godz. debaty i 0,5 godz. odpowiedzi na pytania z sali) - prowadzi Jacek Kulesza z "Gazety Wyborczej"
- - Kiedy budynki (osiedla) mieszkaniowe są przyjazne mieszkańcom. Czy placyk zabaw, podziemny parking i niewielki teren zielony wystarczą? Czego od deweloperów oczekują kupujący mieszkania
- - Budować miasto, czy tylko same budynki - czy deweloperzy powinni przejmować się wpływem ich inwestycji na funkcjonowanie miast (położenie inwestycji względem obiektów oświaty, centrów handlowych, komunikacji miejskiej). A może to miasto powinno dopasowywać rozbudowę infrastruktury do nowych inwestycji?
- - Współpracy miasta i inwestorów przy inwestycjach mieszkaniowych - dobre przykłady, gdzie jest konflikt interesów
- - Czy da się równocześnie budować mieszkania (deweloperzy) i infrastrukturę (miasto) nie tylko na osiedlu pokazowym? Jakie są przeszkody?