Konferencja Zarządzanie Informacją w Przedsiębiorstwie

Konferencja Zarządzanie Informacją w Przedsiębiorstwie

To konferencja o tym co najważniejsze – o strategicznym podejściu do informacji.

To temat aktualny i ważny dla wszystkich firm, których biznes silnie zależy od danych.

Eksperci od danych nie mogą być ograniczani do odpowiadania na potrzeby biznesu w zakresie raportów i analiz. Muszą wychodzić z inicjatywą w zakresie dostarczania Business Insights i wspólnego rozwiązywania konkretnych problemów biznesowych w oparciu o dane. To wymaga od nich zbudowania ładu w obszarze zarządzania informacją oraz powiązania rozwoju tego obszaru ze strategia firmy.

W trakcie tegorocznej edycji konferencji poszukamy odpowiedzi na pytania:

  • W jaki sposób budować wartość firmy poprzez dane?
  • Dlaczego kluczową sprawą jest powiązanie strategii biznesowej firmy z rozwojem zasobów danych i narzędzi zarządzania informacją?
  • Kiedy i pod jakimi warunkami „eksperci od danych” mogą przejąć inicjatywę i stać się rzeczywistymi partnerami dla biznesu?

Tematy Konferencji Zarządzanie Informacją w Przedsiębiorstwie

  • Zarządzanie informacją w czasach transformacji cyfrowej
  • Zwinne podejście do wdrożenia zarządzania danymi w organizacji - od wdrożenia ładu w danych do osiągnięcia korzyści biznesowych z architektury i jakości danych
  • Fazy rozwoju gospodarowania danymi w firmie - od Barbarzyńcy po Ewangelistę
  • Wirtualizacja danych – wzorce architektoniczne i ich rola w nowoczesnym Business Intelligence
  • Jak z danych wyłuskać potrzebną informację
  • Metody porządkowania świata pojęć biznesowych w kontekście zarządzania informacjami w firmach
  • Zarządzanie informacją – jak wykorzystać dorobek dziedziny
  • Strategiczne podejście do danych w organizacji.

Prelegenci Konferencji Zarządzanie Informacją w Przedsiębiorstwie

  • Patryk Choroś Principal Business Solutions Manager, SAS Institute
  • Jarosław Chrupek Head of (Global) Data Management, British American Tobacco
  • Andrzej Czechowski CIO Business Intelligence Head, Samsung Electronics Polska
  • Dariusz Flisiak Dyrektor Departamentu Enterprise Data Management, Bank BPH
  • Przemysław Gamdzyk CEO & Meeting Designer, Evention
  • Dr Adam Grzebieluch CEO, Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. z o.o.
  • Krzysztof Gwardys CEO, Promity
  • Konrad Hoszowski Technical Account Manager, Ab Initio
  • Grzegorz Kukawski Business Intelligence Manager, Promity
  • Wojciech Małek , Ab Initio
  • Hubert Meronk Executive Board Member, Bank Pocztowy SA
  • Tomasz Mierzwa Współwłaściciel, ValueTank
  • Prof. Marek Nahotko Katedra Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, Uniwersytet Jagielloński
  • dr Maciej Nawrocki Chief Data Officer, IT Division, Credit Agricole Bank Polska
  • Tomasz Nitychoruk Business Visionary w Business Insights, Orange Polska
  • Paweł Pilarczyk Korporacyjny Architekt Danych, Orange Polska
  • Dariusz Śliwa Big Data Solution Sales, Hewlett Packard Enterprise
  • Prof. Andrzej Sobczak Kierownik Zakładu Zarzadzania Informatyka Instytut Informatyki i Gospodarki Cyfrowej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Grzegorz Stępniak Dyrektor IT, PERN Przyjaźń SA
  • Józef Sulwiński Leader Grupy Doradztwa Informatycznego, EY
  • Krzysztof Surma Data Services Manager, Promity
  • Paweł Wróblewski Regional Manager, Findwise
  • Mariusz Zarzycki Executive Director, Grupa Doradztwa Informatycznego, EY
  • Agnieszka Zdebiak Prezes fundacji, Fundacja Data Sci

Konferencja Zarządzanie Informacją w Przedsiębiorstwie 2016 program

Powitanie uczestników i otwarcie konferencji Przemysław Gamdzyk CEO & Meeting Designer, Evention

Zarządzanie informacją w czasach transformacji cyfrowej Józef Sulwiński Leader Grupy Doradztwa Informatycznego, EY, Mariusz Zarzycki Executive Director, Grupa Doradztwa Informatycznego, EY

Procesy Data Governance czy Data Management są dla tradycyjnych organizacji jednym z podstawowych mechanizmów kontrolnych oraz najczęściej wynikiem wdrożenia wymagań regulacyjnych. Dostępne obecnie technologie, wzrost mocy obliczeniowej i pojemności pamięci otwierają nowe możliwości i sposoby wykorzystania danych w przedsiębiorstwie. Organizacje w dobie transformacji cyfrowej powinny opierać swoje wyniki i pozycję rynkową na efektywnym wykorzystaniu danych i technologii do pogłębienia wiedzy. Stawianie hipotez, ich szybkie testowanie, wyciąganie wniosków oraz kolejne iteracje i próby, znajdują się w centrum działalności operacyjnej takich organizacji. W jaki sposób w takim kontekście budować wartość biznesową w oparciu o dane – jednocześnie zapewniając odpowiednią kontrolę danych?

Zwinne podejście do wdrożenia zarządzania danymi w organizacji - od wdrożenia ładu w danych do osiągnięcia korzyści biznesowych z architektury i jakości danych Krzysztof Gwardys CEO, Promity,  Krzysztof Surma Data Services Manager, Promity

Wdrożenie i utrzymanie Data Governance w organizacji jest wyzwaniem – wymaga zarówno nakładów pracy, jak i środków finansowych. Na dodatek bywa usłane szeregiem pułapek i rozczarowań. Jak podchodzić możliwie efektywnie do ładu danych w organizacji? Jakimi metodami oraz narzędziami się wspierać? Jak sukcesywnie podnosić poziom dojrzałości w obszarze danych z równoległym zapewnianiem korzyści biznesowych? Czego uczą nas doświadczenia ze zrealizowanych projektów? W ramach przytoczonych przykładów uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak w ciągu krótkiego czasu można przygotować procesy zarządzania architekturą i jakością danych ze „zwinnym” uwzględnieniem podstaw metodycznych (m.in. DAMA, TIQM) i narzędzi (Talend).

Fazy rozwoju gospodarowania danymi w firmie - od Barbarzyńcy po Ewangelistę Konrad Hoszowski Technical Account Manager, Ab Initio,  Wojciech Małek, Ab Initio

Początek, czyli etap instrumentalnego traktowania danych, tj. gospodarka rabunkowa – „robimy, dopóki się nie zawali”. Kolejna faza „Kolonialna” – czyli przymus ze strony regulatora: wiemy już, że dalsza eksploatacja danych nie doprowadzi do sukcesu, ale aplikujemy zalecenia regulatora. Ostatni etap to w pełni świadoma prospołeczna polityka gospodarowania danymi. Dzielimy się informacją z innymi, oczywiście bez narażania na szwank własnego biznesu.

Wirtualizacja danych – wzorce architektoniczne i ich rola w nowoczesnym Business Intelligence Patryk Choroś Principal Business Solutions Manager, SAS Institute

Wzrastająca liczba istotnych dla organizacji źródeł danych dostarcza nowych wyzwań w zakresie zapewnienia sprawnego i bezpiecznego dostępu do nich. Podobnie skuteczne wspieranie inicjatyw samoobsługowych modeli BI wymaga ponownego zdefiniowania zasad i strategii udostępniania danych w organizacji. Stajemy przed nowymi wyzwaniami związanymi z wydajnością udostępniania danych detalicznych, zapewnieniem możliwości łączenia danych z wielu źródeł, spójnego zarządzania ich bezpieczeństwem. W trakcie prezentacji omówione zostaną wzorce architektoniczne wykorzystywania narzędzi do wirtualizacji (federacji) danych pozwalające na podejmowanie powyższych wyzwań oraz wskazana zostanie rola wirtualizacji danych w programach Data Governance.

Jak z danych wyłuskać potrzebną informację Dariusz Śliwa Big Data Solution Sales, Hewlett Packard Enterprise

Z danymi strukturalnymi radzimy sobie coraz lepiej dzięki Big Data. Co jednak z danymi „na miarę ludzką”? Wszak myślimy i tworzymy w sposób daleki od maszynowego. Jakie mamy rozwiązania pozwalające skutecznie kategoryzować informacje niestrukturalne, budować repozytoria i archiwa oraz zarządzać informacją aż do końca jej życia (czyli do jej usunięcia czy skasowania). Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny w świetle opublikowanego w maju europejskiego General Data Protection Regulation i ‚prawa do zapomnienia’ zawartego w tym dokumencie.

Metody porządkowania świata pojęć biznesowych w kontekście zarządzania informacjami w firmach Prof. Andrzej Sobczak Kierownik Zakładu Zarzadzania Informatyka Instytut Informatyki i Gospodarki Cyfrowej, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

SESJA ROUNDTABLES

W trakcie sesji roundtables odbędą się 2 rundy dyskusji po 40 minut każda.

Równoległe dyskusje roundtables to element konferencji angażujący wszystkich uczestników. Ta sesja ma kilka celów. Po pierwsze, bezpośrednią wymianę opinii i doświadczeń w ramach konkretnego zagadnienia, interesującego daną grupę uczestników. Po drugie możliwość spotkania i rozmowy z prowadzącym dane roundtable – wybraliśmy bowiem do ich prowadzenia osoby o dużej wiedzy i doświadczeniu. Sesja roundtables to b. szerokie spektrum tematów, tak aby każdy uczestnik konferencji mógł znaleźć interesującą go najbardziej dyskusję i poznać w ten sposób innych uczestników zainteresowanych tą samą tematyką.

Tematy poszczególnych stolików w ramach sesji równoległych dyskusji roundtables:

Runda I

1. Audyt jakości danych Krzysztof Surma Data Services Manager, Promity

W ramach warsztatu uczestnicy wcielą się w rolę zespołu ds. Data Quality i na podstawie przygotowanego ćwiczenia poznają, jak może przebiegać proces badania jakości danych pozwalający na ocenę biznesową tej jakości. Ten mini warsztat zakończy dyskusja na temat doświadczeń przy implementacji procesów badania i monitorowania jakości danych.

2. Dane naszym skarbem i zasobem. Grzegorz Stępniak Dyrektor IT, PERN Przyjaźń SA

Jak sprawić, by posiadane przez nas dane przekuć w wartość biznesową i czynnik budowania przewagi konkurencyjnej naszej organizacji?

3. Data Governance – jak dobrze „sprzedać” taki projekt w organizacji? Tomasz Mierzwa Współwłaściciel, ValueTank , Tomasz Nitychoruk Business Visionary w Business Insights, Orange Polska

Jakie są skutecznie uzasadniania potrzeby podjęcia prac związanych z wdrażaniem Data Governance? Jak do potrzeby budowy ładu w danych przekonywać decydentów i interesariuszy w firmie? Kiedy to robić, jak tłumaczyć innym, na czym to polega, jakie przynosi korzyści? Co zrobić, żeby projekty Data Governance niosły rzeczywistą wartość, a nie były tylko spełnieniem woli regulatora?

4. Gospodarowanie danymi w firmie – na jakim etapie jesteśmy? Konrad Hoszowski Technical Account Manager, Ab Initio, Wojciech Małek

Czy Data Governance to inicjatywa, której skuteczna realizacja wymaga użycia ‘siły’? Czy Data Governane można już traktować podmiotowo? Czy nadszedł już czas dla priorytetowego traktowania inicjatyw Data Governance?

5. Analityka danych niestrukturalnych w dużych firmach. Paweł Wróblewski Regional Manager, Findwise

Co daje badanie informacji przechowywanych jako tekst w tysiącach dokumentów zalegających dyski sieciowe, SharePointa, intranety i bazy danych? Kto stara się to robić i z jakim skutkiem? Jak trudne i skomplikowane jest to zadanie? Co można osiągnąć jak szybko i jakim kosztem? Czy narzędzia takiej analizy powinny być dostępne dla wszystkich czy dla wybranej grupy (np. elity) przedsiębiorstwa? Porozmawiajmy o naszych doświadczeniach.

6. Czy można zapomnieć o ‚prawie do zapomnienia’? Jak to godzić z efektywnym zarządzaniem informacją w organizacji? Dariusz Śliwa Big Data Solution Sales, Hewlett Packard Enterprise

Zarządzanie informacją w przedsiębiorstwie jest pełne wyzwań. Czy nowa regulacja europejska – General Data Protection Regulation (GDPR) – wprowadza dodatkowe komplikacje? Czy groźba kar w wysokości 2-3% przychodu będzie skutecznym argumentem kierującym uwagę zarządu firmy na temat zarządzania informacją? Czy warto postawić na szybkie spełnienie wymagań GDPR, by tym przyciągać nowych klientów indywidualnych?

Runda II

1. Audyt jakości danych Krzysztof Surma Data Services Manager, Promity

W ramach warsztatu uczestnicy wcielą się w rolę zespołu ds. Data Quality i na podstawie przygotowanego ćwiczenia poznają, jak może przebiegać proces badania jakości danych pozwalający na ocenę biznesową tej jakości. Ten mini warsztat zakończy dyskusja na temat doświadczeń przy implementacji procesów badania i monitorowania jakości danych.

2. Chief Data Officer w organizacji.

Rola, zadania, znaczenie w firmie i perspektywy rozwoju zawodowego dla CDO. dr Maciej Nawrocki Chief Data Officer, IT Division, Credit Agricole Bank Polska

3. Co to znaczy wystarczająco dobra jakość danych? Andrzej Czechowski CIO Business Intelligence Head, Samsung Electronics Polska

Jaki można wskazać krytyczne filary – konieczne do tego, by dane „żyły” w organizacji? Dane i jakość – o jakich procesach mówimy? Poprawiania jakości danych … czy jest możliwe aż do 100%? Case Study – Samsung Electronics Polska.

4. Spójne i wspólne działanie w obszarze danych. Dariusz Flisiak Dyrektor Departamentu Enterprise Data Management, Bank BPH

Jak połączyć (zazwyczaj) oderwane od siebie inicjatywy zarządzania danymi, takie jak MDM, architektura danych, zarządzanie jakością, czy Data Governance w jeden, spójny program?

5. Data Governance w czasach BigData Agnieszka Zdebiak Prezes fundacji, Fundacja Data Sci

Jak utrzymać ład w danych w czasach, gdy dochodzi o coraz częstszego łączenie różnych źródeł danych, w tym łączenia źródeł danych wewnętrznych (nad którymi przy pewnym wysiłku możemy zaprowadzić kontrolę) z danymi zewnętrznymi, nad którymi nasza kontrola jest istotnie słabsza?

6. Likwidacja firmowej wieży Babel Paweł Pilarczyk Korporacyjny Architekt Danych, Orange Polska, Tomasz Nitychoruk Business Visionary w Business Insights, Orange Polska

Jak zarządzić wspólnymi definicjami w obszarze danych i zarządzania informacją, tak aby wszyscy w firmie zaczęli mówić wspólnym językiem? W jaki sposób zapewnić spójność raportowania dzięki wspólnemu słownikowi pojęć i Data Dictionary. Jak złożony powinien być wspólny model? Jak obszernie, głęboko i dokładnie warto wchodzić w ten obszar? Jak budować wspólny słownik, kogo do tego angażować, kto powinien być jego właścicielem?

7. Migracja danych w środowisku rozproszonym Grzegorz Kukawski Business Intelligence Manager, Promity

Różne mogą być podejścia do złożonych migracji danych. Prowadzący, w ramach wprowadzenia, przedstawi prawdziwe doświadczenia z migracji danych z kilku oddziałów firmy zlokalizowanej na terenie Europy. W odniesieniu do tych i swoich doświadczeń uczestnicy będą mogli porozmawiać o modelach organizacyjnych realizacji przedsięwzięć migracyjnych oraz współpracy ekspertów technicznych i użytkowników biznesowych.

Zarządzanie informacją – jak wykorzystać dorobek dziedziny Prof. Marek Nahotko Katedra Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, Uniwersytet Jagielloński

Zarządzanie informacją to dyscyplina akademicka o dużym dorobku i latach rozwoju. Czy potrafimy go wykorzystywać dzisiaj? Czy zbyt mało korzystamy z niego w kontekście biznesowym? Co dzisiaj potrafimy w zarządzaniu wiedzą i dokąd zmierza ta dziedzina?

Strategiczne podejście do danych w organizacji. Jarosław Chrupek Head of (Global) Data Management, British American Tobacco

W jaki sposób strategia organizacji łączy się z danymi i informacjami biznesowymi? Czy dane są strategicznie ważnym elementem środowiska biznesowego w organizacji? O tych i innych aspektach zarządzania danymi porozmawiamy we wstępie do dyskusji panelowej.

Dyskusja panelowa

Strategia biznesowa firmy a planowanie rozwoju zasobów danych – jak skutecznie i trwale powiązać jedno z drugim Prowadzenie: Przemysław Gamdzyk CEO & Meeting Designer, Evention Czy organizacje biznesowe w Polsce potrafią długofalowo myśleć o rozwoju zasobów danych i wprowadzaniu ładu w zarządzaniu informacją? W jaki sposób należy wiązać planowanie strategiczne z rozwojem obszaru danych? Kiedy biznes rzeczywiście uzna dane i zarządzania informacją za obszar swojej ważnej odpowiedzialności?

Udział wezmą m.in.:

  • Jarosław Chrupek Head of (Global) Data Management, British American Tobacco
  • Dr Adam Grzebieluch
  • Hubert Meronk Executive Board Member, Bank Pocztowy SA
  • Józef Sulwiński Leader Grupy Doradztwa Informatycznego, EY

Podsumowanie konferencji i nagrody dla uczestników Przemysław Gamdzyk CEO & Meeting Designer, Evention

Informacje dot. plików cookies

ComminT Sp. z o.o. stosuje pliki cookies, które są niezbędne w celu odpowiedniego funkcjonowania ich stron internetowych. Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce Polityka prywatności.