Rynek audytu przechodzi reformę wynikającą ze zmiany europejskich przepisów. Czy w związku z tym warsztat biegłych rewidentów także czeka rewolucja? Na to pytanie odpowiedzi będą szukali uczestnicy XVII Dorocznej Konferencji Audytingu.
W trakcie trzech dni XVII Dorocznej Konferencji Audytingu pn. „Standardy, regulacje, rynek – czy czeka nas nowa praktyka rewizji finansowej?” omówione zostaną najbardziej istotne i bieżące zagadnienia związane z wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta. Zaprezentowane zostaną tematy reformy rynku audytu i wprowadzenia międzynarodowych standardów badania do badania sprawozdań finansowych w Polsce.
Eksperci reprezentujący różne perspektywy przedstawią kwestię ryzyka w pracy biegłego rewidenta, także ryzyka związanego z bezpieczeństwem danych. Konferencja będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się uwarunkowaniom rozwoju gospodarczego i ich wpływu na badanie sprawozdania finansowego.
Organizatorzy konferencji stawiają tezę, że najbliższe lata to dla audytorów czas dużych zmian i dostosowywania się do nowej praktyki rewizji finansowej. Reforma audytu dotyczyć będzie regulacji, ryzyk i zagrożeń w praktyce audytora, także tych makroekonomicznych. Jak zatem przygotować się do odbywających się już zmian? Takie pytanie zostanie postawione gościom tegorocznej edycji Dorocznej Konferencji Audytingu. Temat przewodni wydarzenia to: „Standardy, regulacje, rynek – czy czeka nas nowa praktyka rewizji finansowej?”.
W trakcie trzech konferencyjnych dni i sześciu sesji plenarnych 30 ekspertów i ponad 300 gości będzie poruszało bieżące i najważniejsze dla branży audytorskiej tematy. Uczestnicy rozmawiać będą o skutkach rynkowych związanych z wejściem w życie europejskiej reformy rynku usług audytorskich oraz pracami nad nowym kształtem ustawy o biegłych rewidentach. Nie mniej miejsca zostanie poświęcone przejściu na nowe, międzynarodowe standardy rewizji finansowej.
Uczestnicy będą mieli możliwość udziału w warsztatach, poświęconych programom informatycznym, wspierającym badanie sprawozdań zgodnie z nowymi standardami. W programie konferencji pojawi się również aktualny temat bezpieczeństwa danych w kontekście rosnącego ryzyka postępującej cyfryzacji – zaprezentowane zostaną m.in. przykłady form i metod zabezpieczania danych finansowych. Uczestnicy usłyszą także o problemach związanych z ryzykiem utraty niezależności – to głównie w kontekście odpowiedzialności biegłego rewidenta wobec klienta, organów skarbowych i innych interesariuszy.
W programie tegorocznej konferencji pojawił się również temat związany z geopolitycznymi i makroekonomicznymi uwarunkowaniami rozwoju gospodarczego i ich wpływem na badanie sprawozdania finansowego. Tu szczególnie interesujący powinien okazać się wykład wprowadzający prof. Dariusza Filara.
XVII Doroczna Konferencja Auditingu 2016 tematy
- Sesja plenarna I – Reforma audytu i co dalej? Co się zmieni w praktyce rewizji finansowej i jak biegli rewidenci powinni się do tych zmian przygotować? Eksperci wyjaśnią najistotniejsze zagadnienia związane ze zmianami w ustawie o biegłych rewidentach.
- Sesja plenarna II – Nowe kierunki – dyskusja środowiskowa W trakcie dyskusji środowiskowej przedstawiciele Krajowej Izby Biegłych Rewidentów przedstawią relację z bieżących prac samorządu i odpowiedzą na pytani uczestników konferencji.
- Sesja plenarna III – Ryzyko w pracy biegłego rewidenta Eksperci będą rozmawiać o odpowiedzialności biegłego rewidenta wobec klienta, organów skarbowych i innych interesariuszy. Jakie oczekiwania klienta biegły może spełnić, nie narażając się na ryzyko utraty niezależności? Jakie informacje audytor może przekazywać do urzędu skarbowego i do innych organów, i gdzie kończy się informacja niefinansowa, a zaczyna tajemnica danych? I jak przy tego typu dylematach minimalizować ryzyko pracy audytora? Odpowiedzi na te i inne pytania ma przynieść druga sesja plenarna konferencji.
- Sesja plenarna IV – Bezpieczeństwo danych i formy ich zabezpieczenia Eksperci poruszą problem bezpieczeństwa danych i formy ich zabezpieczenia. Uczestnicy panelu opowiedzą o zagrożeniach związanych z cyberatakami i kradzieżą danych w sieci. Przedstawią sposoby i metody dokonywania cyberataków na dane finansowo-księgowe. Zaprezentowane zostaną przykłady form i metod zabezpieczania danych finansowych oraz możliwe sposoby ich weryfikacji przez biegłego rewidenta.
- Sesja plenarna V – Geopolityczne i makroekonomiczne uwarunkowania rozwoju gospodarczego i ich wpływ na badanie sprawozdania finansowego W globalnej rzeczywistości trudno dziś ignorować takie zagrożenia jak wojny ekonomiczne, migracje ludności czy wpływ agencji ratingowych na rzeczywistość gospodarczą poszczególnych regionów i państw. Jeśli dodamy do tego rozrost szarej strefy, piractwo czy zwiększanie się roli sfery finansowej – tzw. finansyzację – w polityce gospodarczej, wyłania się potężny kompleks nowych czynników oddziałujących na biznes i przedsiębiorstwa. Jak zatem, w tak złożonym kontekście, biegły może ocenić ryzyko kontynuacji działalności gospodarczej? Czy da się dziś w sprawozdaniu finansowym rzetelnie i jasno zaprezentować kondycję finansową podmiotu, tak by jednocześnie stanowiło ono zbiór użytecznych danych zaspokajających potrzeby informacyjne jego użytkowników? Te dylematy postarają się omówić uczestnicy panelu dyskusyjnego.
- Sesja plenarna VI – Firmy audytorskie w nowej praktyce regulacyjnej – Jak się przygotować? Biegłych rewidentów czeka przejście na nowe standardy wykonywania zawodu. W przypadku jednostek zainteresowania publicznego badanie zgodnie z MSB będzie dotyczyło już sprawozdań finansowych za 2016 rok. Rok później ta zmiana obejmie badanie sprawozdań pozostałych podmiotów. Eksperci powiedzą o tym, jak zmieni się praktyka biegłego rewidenta.
Prelegenci
Do przedstawienia swojego stanowiska i udziału w sesjach plenarnych zaproszeni zostali przedstawiciele środowiska biegłych rewidentów, świata biznesu oraz wybitni ekonomiści. W sumie w spotkaniu udział weźmie ponad 30 mówców.
XVII Doroczna Konferencja Auditingu 2016 prelegenci:
- Krzysztof Burnos – prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów,
- Barbara Misterska-Dragan i Ewa Sowińska – zastępcy prezesa KRBR,
- prof. Aldona Kamela-Sowińska – profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
- prof. Dariusz Filar – profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Gdańskim,
- prof. zw. dr hab. Marek Wierzbowski – partner w kancelarii prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni,
- dr Jerzy Podlewski – wiceprezes Stowarzyszenia Zarządzania Ryzykiem POLRISK,
- prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego,
- Anna Sirocka – partner w Dziale Doradztwa w Zakresie Rachunkowości Ernst & Young Audyt Polska,
- Ewa Jakubczyk-Cały – partner zarządzający PKF Consult,
- Adam Żołnowski – wiceprezes ds. Finansowych w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk,
- Tomasz Konieczny – kierownik zespołu ds. rynków kapitałowych PwC w regionie Europy Środkowo-Wschodniej,
- Piotr Pisarewicz – prezes zarządu fundacji Banking & Insurance Solutions,
- Maria Rzepnikowska – członek zarządu Federacji Europejskich Księgowych.
Konferencja odbędzie się w dniach 17-19 października 2016 roku w hotelu Narvil w Serocku.
Hotel Narvil, ul. Czesława Miłosza 14a, 05-140 Serock