VIII Europejski Kongres Finansowy przypada w roku szczególnym, w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę i stulecie wielkich zmian na mapie politycznej Europy. Tegoroczny Kongres wejrzy w przeszłość, ale uczyni to głównie po to, by spojrzeć w przyszłość i zastanowić się, jak wnioski z doświadczeń ostatniego stulecia można wykorzystać dla budowania przyszłości gospodarki Polski i Europy.
VIII Europejski Kongres Finansowy 2018 tematy
- Zrównoważony i społecznie odpowiedzialny rozwój gospodarczy Jak finansować strategiczne inwestycje infrastrukturalne? Jakie korzyści oraz zagrożenia wiążą się z fuzjami i przejęciami i czy jest to skuteczna droga dla polskich przedsiębiorstw do silnej pozycji konkurencyjnej na rynkach europejskich? Kiedy interwencjonizm państwa może być racjonalny? Jak za pomocą polityki podatkowej realizować cele społeczne i jednocześnie wspierać uczciwą konkurencję?
- Atrakcyjność i ryzyko inwestycyjne Polski Jak wiodące banki inwestycyjne oceniają atrakcyjność i ryzyko inwestycyjne Polski? Czy i jak uwarunkowania demograficzne oraz kwalifikacje na polskim rynku pracy wpływają na zaangażowanie inwestorów bezpośrednich? Jakie są możliwe rozwiązania dotyczące imigrantów zarobkowych? Jakie są szanse i bariery dla inwestycji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych?
- Rozwój rynku kapitałowego Jakie miejsce polskiego rynku kapitałowego wśród rynków europejskich? Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego – cele, możliwe przeszkody, narzędzia i rekomendacje. Wiarygodność rynku kapitałowego dla emitentów i inwestorów i jej znaczenie dla rozwoju kraju. Relacje inwestorskie – jaki standard w komunikacji spółek z rynkiem dla wzrostu konkurencyjności polskiego rynku kapitałowego?
- Innowacje i ich wpływ na modele biznesowe instytucji finansowych i ryzyko systemowe Jak bardzo postęp technologiczny – blockchain, big data, sztuczna inteligencja – będzie stymulował rozwój sektora finansowego i czy będzie on bezpieczny? Jak wdrażać nowości technologiczne, aby zwiększać naszą konkurencyjność? Czy należy wprowadzić ścisłe regulacje i nadzór ryzyk stwarzanych przez coraz bardziej zaawansowane technologie, by nie stały się one zagrożeniem dla instytucji finansowych, ich klientów i całego systemu?
- Biznes i ryzyka na rynku bankowym Jak banki stawią czoła konkurencji ze strony nowych graczy na rynkach finansowych i jaka będzie ich pozycja w społeczeństwie cyfrowym? Czy wymogi i regulacje mające minimalizować ryzyko kolejnego kryzysu finalnie uderzą w podatników, emerytów i inwestorów indywidualnych oraz obniżą konkurencyjność banków i spowolnią wzrost gospodarczy? Czy zdecydowana dominacja produktów kredytowych opartych o zmienne stopy procentowe prowadzi do kolejnego kryzysu?
- Restrukturyzacja przedsiębiorstw i banków w kryzysie Jakie mechanizmy restrukturyzacji niewypłacalnych przedsiębiorstw pozwolą dłużnikowi kontynuować działalność na rynku? Jak skutecznie udrożnić zatory płatnicze i umożliwić ściągnięcie przysługujących wierzycielom należności? Co wynika z regulacji dotyczących resolution i bail-in banków dla rynku kapitałowego?
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową
Sheraton Sopot, Powstańców Warszawy 10, 81-718 Sopot