IPMA Polska ma przyjemność objąć patronatem merytorycznym III Konferencję Computerworld "Agile w biznesie. Od IT do całej organizacji", która odbędzie się 19-20 września 2013 r. w Warszawie.
Agile – osiągnięcie kultury projektowej w środowiskach IT – zdążyło udowodnić swoją efektywność i skuteczność w realizacji nawet bardzo złożonych projektów. Czas na kolejny krok – przeniesienie agile na całą organizację. Podczas konferencji, na przykładzie pierwszych w Polsce, unikalnych studiów przypadków z implementacji agile w praktyce biznesowej, pokażemy jak wygląda droga przejścia agile ze świata projektów IT w stronę przedsięwzięć realizowanych z biznesem. Praktycy wdrażania i stosowania agile opowiedzą jak skutecznie wdrożyć agile w organizacji, jakich błędów unikać, jak dalece agile może przeobrazić firmę i poprawić jej efektywność? Uczestnicy konferencji poznają efekty nowatorskiego w Polsce, ze względu na skalę i sposób prowadzenia, wdrożenia Agile w PZU.
III Konferencja Agile w biznesie Będzie to pierwsza w Polsce publiczna, tak szeroka prezentacja wniosków z dotychczasowych osiągnięć w realizacji tego ogromnego i znaczącego projektu.
Podczas konferencji Agile w biznesie swoimi doświadczeniami i rekomendacjami podzielą się m.in.:
- Sion Roberts, prezes Ivar Jacobson International – przedstawi 3 podstawowe elementy skalowalnego agile. Pytania, na które powinien odpowiedzieć każdy lider IT w organizacji zamierzającej przenieść agile na poziom całego przedsiębiorstwa. Jak sprawić, by na podejściu agile firma mogła rzeczywiście polegać.
- Michał Kopyt, dyrektor Obszaru Transformacji IT, oraz Andrzej Łach, dyrektor Biura Operacji Majątkowych z PZU – po raz pierwszy podzielą się swoimi doświadczeniami z wdrożenia podejścia agile w skali całej organizacji. Przedstawiciele PZU opowiedzą o drodze do zwinności największej polskiej firmy ubezpieczeniowej na podstawie doświadczeń z realizacji projektu Everest i zaprezentują wnioski z dotychczasowych osiągnięć w realizacji tego ogromnego i znaczącego projektu.
- Radosław Lont i Łukasz Olczyk z firmy Ericpol opowiedzą o metodykach agile, jako sposobie na realizację projektów motywowanych potrzebami klientów. Case study firmy Ericpol – doświadczonego uczestnika rynku ICT, który dzięki podejściu Agile usprawnił procesy wewnątrzorganizacyjne i obsługę klientów biznesowych w warunkach polskich i w kontekście współpracy międzynarodowej.
- Krzysztof Dąbrowski, CIO Allegro, opowie, dlaczego podejście agile stało się kulturą organizacyjną całej grupy Allegro. Historia skalowalności – czego nauczyliśmy się na tej drodze, co było wyzwaniem, co stanowiło zaskoczenie, jak pokonaliśmy trudności i co uzyskaliśmy. Plany i wizje przyszłości.
- Doświadczeniami firmy AXA z budowania zwinnej organizacji podzieli się Marek Lenz, CIO Axa. Era Scruma – zdobyta wiedza, oczekiwania, bariery i własne rozwiązania. Wykorzystanie podejścia agiledo tworzenia nowych usług i rozwiązań w branży wymagającej szybkiego dostosowania się do zmiennych wymogów rynku.
III Konferencja Agile w biznesie. Od IT do całej organizacji 2013 program dzień 1
Agile nad Wisłą. Omówienie wyników badania Agile Trends 2013, przeprowadzonego przez Computerworld w lecie 2013 r. Przemysław Gamdzyk , IDG Poland
KEYNOTE: Skalowalny Agile – doświadczenia, wyzwania i gotowe recepty. Trzy podstawowe elementy skalowalnego Agile – pytania, na które powinien odpowiedzieć każdy lider IT w organizacji, która chce przenieść Agile na poziom całego przedsiębiorstwa, skalując go w zarówno w górę hierarchii, jak i ramach różnorodnych zespołów i działów. Jak sprawić, by na podejściu Agile firma mogła rzeczywiście polegać. The Scaled Agile Framework jako podstawowy, publicznie dostępny framework stosowania praktyk Agile i Lean w skali większych organizacji i przedsiębiorstw. Skąd się bierze jego popularność, dlaczego wdrożyło go już wiele przedsiębiorstw na świecie. Alternatywne podejście do skalowania zwinności w obszarze IT w ramach całej organizacji czyli SEMAT (Software Engineering Method and Theory). Cechy i zalety obu podejść. Wyzwania, z jakimi muszą zmierzyć się organizacje, które chcą je zastosować – omówienie drogi, jaką przeszły przedsiębiorstwa, którym udało się skutecznie wprowadzić podejście Agile w ramach całej organizacji. Czy można zastosować je obie jednocześnie i jaki to niesie potencjał. Sion Roberts , Ivar Jacobson International
SESJA: Studia przypadków I
Trzy praktyczne przykazania Agile – studium przypadku PZU. Michał Kopyt i Andrzej Łach, PZU
- W PZU trwa wielki projekt wdrożeniowy z wykorzystaniem podejścia Agile. Z uwagi na skalę i nowatorski sposób prowadzenia, wszyscy są ciekawi jego przebiegu i efektów. Niniejsza prezentacja będzie pierwszym publicznym, tak szerokim przedstawieniem osiągniętych efektów.
- Po pierwsze: Myśl Agile a dopiero potem działaj Agile.
- Dopóki nie uruchomisz ‘being agile’, dopóty ‘doing agile’ jest mało skuteczne, czyli dlaczego Agile musi zadziałać przede wszystkim jako stan umysłu i metoda myślenia (mindset) i dlaczego dopiero wtedy zaczyna funkcjonować na poważnie jako metoda działania.
- Po drugie: Umieść właściwe osoby na właściwym miejscu.
- Dlaczego trudno o sukces bez uruchomienia roli Product Ownera, bez jego wsparcia w skrajnie trudnej roli 'bycia Agile' na styku z interesariuszami, przy ograniczonych możliwościach przerobowych zespołów oraz zmienną w czasie rzeczywistością. Jak wygląda rola PO na różnych poziomach (portfolio, program i team).
- Po trzecie: Zmieniaj organizację w kierunku zwinności przez przykłady. Historia zwinności w PZU czyli co było przed projektem Everest i jak to się stało, że Everest w zdecydowanej większości robimy zwinnie. Jak przekonaliśmy organizację i zarząd do zastosowania tej metody w projekcie. Co najważniejsze - w jaki sposób przenosimy zwinność do reszty organizacji i czym się różni zwinność w projekcie od zwinności w organizacji czy korporacji.
Ericpol: Agile jako sposób na realizację projektów motywowanych potrzebami klientów. Radosław Lont i Łukasz Olczyk, Ericpol
- Studium przypadku firmy Ericpol - doświadczonego uczestnika rynku ICT, który dzięki podejściu Agile usprawnił procesy wewnątrzorganizacyjne i obsługę klientów biznesowych w warunkach polskich i w kontekście współpracy międzynarodowej.
- Zmiana relacji dostawca-odbiorca, przenoszenie praktyk zwinnych na obszary bezpośrednio wpływające na rozwój głównego produktu (dobra implementacja Agile w jednym obszarze, wymusza zmiany w innych obszarach). Obecność Kanbana i Scruma w wielu miejscach organizacji i na wielu odcinkach pracy nad dużym produktem. Efekty wdrożenia wydajnego procesu kastomizacji produktów.
- Dlaczego w tak dużej firmie każdy dział ma inne podejście do metodologii Agile? Sposoby na twórcze wykorzystanie tych różnic. Znaczenie transferu wiedzy (wewnętrzne Community of Practice).
SESJA: Studia przypadków II
AXA: Zwinna organizacja w wymagających czasach. Marek Lenz , AXA Polska
- Doświadczenia firmy AXA z budowania zwinnej organizacji. Era Scruma – zdobyta wiedza, oczekiwania, bariery i własne rozwiązania. Wykorzystanie podejścia Agile do tworzenia nowych usług i rozwiązań w branży wymagającej szybkiej adaptowalności do zmiennych wymogów rynku. Potrzeba poszukiwania możliwości doskonalenia stosowanych metod i rozwiązań. Nowe wyzwania – współpraca z dostawcami zewnętrznymi w modelu Agile.
"Dostawcy" - zwiastun filmu Paweł jest menedżerem w telekomie. Od powodzenia projektu informatycznego, za który odpowiada, zależy sukces całej firmy. Za sobą ma dużego dostawcę oprogramowania. Ale czy będzie mógł polegać na nim w godzinie próby? Historia ludzi, którzy znaleźli się w pułapce licencji i nie zawahali się walczyć o swoją wolność.
Allegro: Z doświadczeń skalowalności Agile. Krzysztof Dąbrowski , Allegro Group
- Dlaczego podejście Agile stało się kulturą organizacyjną całej grupy Allegro. Historia skalowalności – czego nauczyliśmy się na tej drodze, co było wyzwaniem, co stanowiło zaskoczenie, jak pokonaliśmy trudności i co uzyskaliśmy. Plany i wizje przyszłości.
ING: Zwinność w ING Banku Śląskim. Historia pewnej zmiany. Mariusz Chrapko , KUGLER MAAG CIE Ludmiła Pisiewicz , ING Bank Śląski
- To, co było dobre wczoraj, a więc spełnianie życzeń klientów poprzez dostarczanie im towarów lub usług pozbawionych defektów, już dzisiaj nie wystarcza. Klienci mają nieskrępowany dostęp do informacji. Jeśli produkt im nie odpowiada, mogą pójść gdzie indziej. Pojawiła się konkurencja. To wszystko spowodowało, że drastycznie zmienił się rozkład sił na rynku – od Sprzedających do Kupujących. Organizacje, żeby przetrwać, muszą być innowacyjne. Muszą zaskakiwać i zachwycać klientów.
- Zasadniczym celem ING Banku Śląskiego, który wynika z jego strategii, jest dostarczanie zintegrowanych usług finansowych oraz zachowanie charakteru banku zorientowanego na klienta. Dokładnie rok temu, uruchomiliśmy inicjatywę, która okazała się niezwykle istotnym czynnikiem wspierającym realizację tego celu – transformację agile. Jako narzędzie, wybraliśmy metodę Scrum, która stwarza szczególną przestrzeń dla innowacji. Zmniejsza dystans pomiędzy IT a Biznesem. Daje większą transparentność i umożlia szybsze reagowania na zmiany. Eliminuje stratę i ułatwia komunikację. Ale niesie duże wymagania, zwłaszcza na poziomie organizacji.
- Podczas wspólnej prezentacji opowiemy Państwu, jak do tego doszło. Przedstawimy kolejne etapy transformacji. Pokażemy pierwsze wyniki oraz wyciągnięte wnioski.
.
SESJA: Inspiracja zmiany Agile
Kultura i psychologia dużych organizacji. Kate Terlecka , Brass Willow
- Zazwyczaj kiedy nasza organizacja rośnie lub projekt zaczyna się skalować, natrafiamy na problemy, których rezultatem bywa obniżona jakość, niższa wydajność zespołu i wzrost kosztów. Nierzadko powodem tych problemów jest ignorowanie czynnika ludzkiego. Do zespołów dobieramy te osoby, które przejawiają głównie zdolności techniczne, nie kierując się tym kryterium, czy ci nowi członkowie zespołów pasują do innych. Do tego wprowadzamy mikrozarządzanie i promujemy geniuszy technicznych na menedżerów.
- Na dobrych i złych przykładach pokażę, na co warto zwrócić uwagę przy rozwoju organizacji, czym jest kultura organizacyjna, jak uczymy się jako firma i jaka w tym wszystkim jest rola jednostki.
Pracownik - efektywny czy po prostu zajęty? Paweł Brodziński , Lunar Logic Polska
- Jedną z naturalnych koncepcji w zarządzaniu jest optymalizacja wykorzystania tzw. zasobów ludzkich – szczególnie popularna w przypadku tzw. pracowników wiedzy. Czy jednak takie podejście jest gwarancją efektywnego działania zespołów? Czy fakt, że wszyscy są zajęci konkretną pracą przez cały czas automatycznie oznacza, że maksymalizujemy wartość dostarczoną klientowi?
- Rzućmy zatem wyzwanie jednej z powszechnie akceptowanych zasad zarządzania, czyli optymalizacji wykorzystania zasobów ludzkich. Alternatywne podejście to koncepcje co prawda może nieuintuicyjne, ale za to potwierdzone realnym doświadczeniem. Nowe spojrzenie na to, w jaki sposób organizujemy pracę w naszych zespołach oraz co wpływa na ich efektywność.
DYSKUSJA PANELOWA: Perswazją i przykładem.
Siła i dobór argumentów czyli jak przekonać decydentów do Agile. Jak skruszyć opór sceptyków. W jaki sposób porwać entuzjazmem nieprzekonanych. Jak sprawić, by pracownicy w firmie zmienili swój mindset na ten odpowiedni dla Agile. Transformacja spod znaku Agile to zmiana przede wszystkim dla ludzi – jakich kompetencji i działań wymaga umiejętne zarządzanie tą zmianą? Czego unikać, na co zwracać uwagę.
- Przemysław Gamdzyk , IDG Poland
- Krzysztof Dąbrowski , Allegro Group
- Marek Lenz , AXA Polska
- Tomasz Nędzi , skills sp. z o.o.
- Kate Terlecka , Brass Willow
- Tomasz Włodarek , Scrum.org
III Konferencja Agile w biznesie. Od IT do całej organizacji 2013 program dzień 2
WARSZTAT I
W dojrzałej organizacji czyli Agile w świecie PMO, struktur i złożonych zespołów. Michał Rączka , Grupa Allegro
- Skuteczne sposoby łączenia tradycyjnie prowadzonych projektów i projektów spod znaku agile,
- Zarządzanie portfelem „mieszanych” projektów,
- Kryteria decydujące o tym, jakie projekty należy prowadzić zgodnie z filozofią agile,
- Prowadzenie dużych programów i wielozespołowych projektów w modelu Agile
- Agile na poziomie projektu, programu i portfela.
Dojrzałe organizacje posiadają Biuro Projektów – zwane PMO, oraz kierowników projektów. Takie organizacje zarządzają portfelami projektów i programami, realizują różnego typu projekty na większą czy mniejszą skalę.
Przez długi czas w takim podejściu szukano odpowiedzi na problemy wiążące się ze skuteczną realizacją projektów. Wiele organizacji podjęło duży wysiłek, przez kilka ostatnich lat wprowadzając nowe struktury, by zwiększyć efektywność swojego działania i podnieść kulturę projektową organizacji na wyższy poziom. Natomiast Agile, niosąc wielką zmianę w sposobie prowadzenia projektów, miałoby być odpowiedzią na tak wiele problemów z projektami i tak dużą liczbę porażek w ich realizacji. Czy zatem Agile kwestionuje te wszystkie dotychczasowe osiągnięcia i wysiłki?
Bynajmniej. Agile w swoich założeniach powstał dla projektów rozwoju oprogramowania i jest skupiony na zespole. Scrum rozkłada odpowiedzialność dotyczącą tradycyjnego zarządzania projektami na Scrum Mastera, Product Ownera i zespół. W literaturze o Scrum jednak jest zbyt mało informacji o nowej roli PMO i miejscu jakie ma zajmować Biuro Projektów. Ba, mało jest w ogóle o Menedżerach Projektów, co rodzi strach przed transformacją (czy PM-owie i PMO będą potrzebni?) i każe postawić różnorodne pytania. Przede wszystkim o to,
Jak i czy łączyć tradycyjnie prowadzone projekty i projekty agile? Jak zarządzać portfelem projektów? Czy musimy wszystkie nasze projekty prowadzić zgodnie z filozofią agile? Jak prowadzić duże programy oraz wielozespołowe projekty? Co jest nam potrzebne, aby być agile na poziomie projektu, programu, portfela.
W trakcie warsztatów omówimy i wspólnie z uczestnikami przedyskutujemy możliwe odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące działalności szeroko pojmowanego PMO.
WARSZTAT II Zwinna transformacja w przedsiębiorstwie czyli o sztuce podejmowania wyzwań i pokonywania przeszkód. Mariusz Chrapko , KUGLER MAAG CIE, Christophe Debou , KUGLER MAAG CIE
- Czym jest zwinność
- Jak przeprowadzić zwinną transformację w firmie
- Transformacja jako projekt
- Jak zwinność wpływa na kultury organizacyjną
- Wybór projektu pilotażowego
- Wyzwania, związane ze skalowanie metod zwinnych
- Pułapki zwinnej transformacji
Każdy rodzaj transformacji organizacyjnej, szczególnie tej zwinnej jest pełen wyzwań i pułapek. Bardzo często, kiedy menedżerom koordynującym procesy transformacyjne zadajemy pytanie, co można było zrobić lepiej, w większości wypadków pada odpowiedź: Mogliśmy działać szybciej. Czyli - Mogliśmy, już od samego początku bardziej zintegrować zespół menedżerski wokół procesu transformacji. Mogliśmy wcześniej włączyć w ten proces pracowników. Mogliśmy mniej czasu poświęcić na dopracowywanie szczegółów i weryfikację założeń. Mogliśmy lepiej komunikować ewidentne korzyści, dzięki czemu pracownicy i klienci, szybciej zaangażowaliby się w ten proces.
W polskich firmach informatycznych i nie tylko widać dzisiaj prawdziwy boom na Agile. Filozofia zwinności weszła do wielkich organizacji, które rozwijają złożone i różnorodne produkty, nad którymi pracują dziesiątki zespołów projektowych, często rozproszonych; gdzie istnieje świat zawiłych procesów i korporacyjnych regulacji. Jak sobie radzić w takich środowiskach z transformacją Agile?
Podczas warsztatu omówimy, jak zaplanować zwinną transformację w organizacji, a także jak nią zarządzać. Zwrócimy uwagę na bardzo ważny, i często pomijany aspekt kultury organizacyjnej i jej wpływu na proces adaptacji filozofii agile w firmie. Skupimy się na wyzwaniach, związanych ze skalowaniem metod zwinnych: role projektowe, planowanie wydań i kolejnych iteracji, praca ze złożonym produktem, zależności projektowe, włączenie poddostawców; a także omówimy najbardziej typowe pułapki, związane ze zwinną transformacją, takie jak: opór pracowników, brak podejścia holistycznego, syndrom ‘rewolucja nie ewolucja’, brak śmiałości, oporni menedżerowie czy nieudolna komunikacja.
Korzyści dla uczestników Dzięki uczestnictwu w warsztatach agile dowiesz się:
- Czym jest filozofia zwinności?
- Jak przeprowadzić proces zwinnej transformacji w większej organizacji?
- Jak zidentyfikować aspekty kultury organizacyjnej, które utrudniają proces transformacji?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektów pilotażowych?
- Jak sobie poradzić ze skalowaniem metod zwinnych?
- Jak uniknąć najbardziej typowych pułapek?
WARSZTAT III Kanban czyli droga do ewolucyjnych usprawnień. „Zmienianie się nie jest koniecznością. Przetrwanie również” – W. Edwards Deming Paweł Brodziński , Lunar Logic Polska
- Czym jest Kanban w organizacji
- Stymulowanie ewolucyjnych zmian
- Zasady zarządzania zespołami – co się sprawdza a co nie, które uznane zasady bazują na błędnym założeniach
- Tradycyjna organizacja pracy a Kanban
Świat IT zmienia się bardzo dynamicznie – nowe technologie, ciągle zmieniające się wymagania, coraz bardziej globalny rynek. Na te ciągłe zmiany reagujemy wprowadzając nowe metody wspierające tworzenie oprogramowania czy zarządzanie projektami. Czy jednak recepty działające jeszcze kilka lat temu nadal pozwalają zaadresować wyzwania, z którymi mierzymy się dzisiaj?
To, czego obecnie potrzebujemy, to ciągła ewolucja, ustawiczne adaptowanie się do zmieniających się warunków. Kanban, pomimo, że często jest postrzegany jako narzędzie zarządzania przepływem prac, to w istocie jest narzędziem stymulującym ewolucyjne zmiany w organizacji. W trakcie warsztatów przedstawimy samego Kanbana, podstawowe zagadnienia związane z tą metodą, jak i konsekwencje bardziej dojrzałego jego wykorzystania. Podczas warsztatów wskażemy również, iż część z zasad zarządzania zespołami, które przyjmujemy za naturalne, opiera się na błędnych przesłankach. Opowiemy o tym, dlaczego Kanban rzuca wyzwanie tradycyjnym metodom organizacji pracy.
Korzyści dla uczestnika:
Uczestnik wyniesie z warsztatów wiedzę, w jaki sposób zastosować Kanbana w swojej organizacji - nie tylko po to, by zarządzać przepływem prac, ale przede wszystkim, by poprawić efektywność działań zespołów oraz wprowadzić kulturę ciągłych usprawnień (zwaną Kaizen).
III Konferencja Agile w biznesie. Od IT do całej organizacji 2013 prelegenci
- Tomasz Bitner Redaktor Naczelny, Computerworld
- Paweł Brodziński prezes, Lunar Logic Polska
- Mariusz Chrapko Agile Coach & Business Transformation Leader, Holacracy Licensed Agent
- Krzysztof Dąbrowski CIO, mBank
- Christophe Debou Dyrektor KUGLER MAAG CIE na Europę Wschodnią i Centralną, KUGLER MAAG CIE
- Przemysław Gamdzyk redaktor, IDG Poland
- Michał Kopyt Dyrektor Obszaru Transformacji IT, PZU
- Marek Lenz CIO, AXA Polska
- Radosław Lont Scrum Master, Ericpol
- Tomasz Nędzi Prezes Zarządu, skills sp. z o.o.
- Łukasz Olczyk Project Manager, Ericpol
- Ludmiła Pisiewicz Business Coach, Trener
- Michał Rączka kierownik Działu PMO, Grupa Allegro
- Sion Roberts prezes, Ivar Jacobson International
- Kate Terlecka Założyciel, Agile Coach, Brass Willow
- Tomasz Włodarek trener i coach, Scrum.org