Celem naszego spotkania jest analiza najważniejszych, współczesnych zagrożeń oraz sposobów przeciwdziałania im na bazie doświadczeń dostępnych po zakończeniu czterech wielkich imprez międzynarodowych: Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej we Francji, Szczytu NATO w Warszawie, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz Igrzysk Olimpijskich w Brazylii. Będziemy rozmawiać o tym jakie wnioski i nauki możemy wyciągnąć z przebiegu tych wydarzeń, czego możemy się nauczyć od ich organizatorów i współpracujących z nimi służb
Konferencja Bezpieczeństwo imprez masowych 2016 dzień 1
Prawo antyterrorystyczne korzysta z sieci – remedium na sytuacje nadzwyczajne, czy codzienność
- Piotr Rutkowski, Instytut Mikromakro
Sesja I: Analiza doświadczeń z Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej we Francji. Sesja poświęcona będzie omówieniu strategii i taktyki zabezpieczenia imprezy masowej w państwie o podwyższonym ryzyku ataku terrorystycznego. Uczestnicy panelu rozmawiać będą nie tylko o standardowych procesach zabezpieczeń, ale także o działaniu w warunkach stanu wyjątkowego.
- Roman Kosecki, Polski Związek Piłki Nożnej
- Andrzej Mroczek, były policjant, Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas
- Moderator: Krzysztof Liedel, Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas
Sesja II: Analiza doświadczeń ze Szczytu NATO w Warszawie. Tematem sesji będzie działanie służb centralnych i lokalnych w warunkach wymuszonych przez ochronę VIP na szczeblu głów państw i szefów rządów. Szczególna uwaga poświęcona zostanie zagadnieniom związanym ze współpracą wojskowo-policyjną w warunkach zabezpieczenia wydarzenia wysokiego szczebla.
- Tomasz Badowski, analityk międzynarodowy, Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie
- Marcin Kozak, specjalista ds. ochrony, uczestnik zabezpieczenia Szczytu NATO
- Maciej Tylski, ratownik medyczny, uczestnik misji w Afganistanie
- Moderator: Grzegorz Cieślak, Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas
Konferencja Bezpieczeństwo imprez masowych 2016 dzień 1
Sesja III: Analiza doświadczeń z Igrzysk Olimpijskich w Brazylii. Sesja poświęcona będzie w szczególności zabezpieczeniu imprez sportowych na wysokim poziomie w regionie obarczonym wysokim stopniem zagrożenia kryminalnego (działaniami grup przestępczości zorganizowanej i ryzykiem porwań).
- Przemysław Iwańczyk, dziennikarz Polsat / TOK FM
- Moderator: Tadeusz Krzywda, Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Sesja IV: Analiza doświadczeń ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Tematem sesji będzie działanie służb bezpieczeństwa i porządku publicznego w warunkach zabezpieczenia wielomilionowego wydarzenia o charakterze religijnym i wielonarodowym. Szczególny nacisk położony zostanie na konieczność działania w dynamicznym środowisku bezpieczeństwa, w którym wysokim czynnikiem ryzyka jest potencjalne zagrożenie wybuchem paniki w rejonie słabo przystosowanym do ewakuacji.
- Piotr Caliński, były komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie
- Beniamin Krasicki, Prezes Grupy City Security SA, członek Zarządu Polskiej Izby Ochrony
- Andrzej Kruczyński, ppłk rez., b. oficer GROM, Instytut Bezpieczeństwa Społecznego
Moderator: Mariola Wołoszyn, b. oficer Policji, psycholog
Okrągły stół: wnioski i rekomendacje. Moderator: Paulina Piasecka, Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas