Forum Strategii Bankowych to spotkanie członków zarządów banków, niezależnych ekspertów bankowych, przedstawicieli ZBP oraz instytucji międzybankowych. Organizowane już po raz trzeci było ważnym elementem całodniowej konferencji Horyzonty Bankowości 2016, która odbyła się 20 czerwca 2016 r. w warszawskim hotelu Hilton DoubleTree.
Forum Strategii Bankowych, podzielone na trzy bloki tematyczne, było miejscem do otwartego wyrażenia stanowisk przez naukowców i bankowych ekspertów. Ich opinie dotyczyły najważniejszych problemów polskiego sektora finansowego. Podczas otwartej dla publiczności dyskusji zaprezentowano różne modele biznesowe i strategie banków planowane w perspektywie kolejnych 5-10 lat. Omawiane strategie zawierały odpowiedzi na pytania odnoszące się do sposobu realizacji celów banku w obliczu nowych wyzwań technologicznych, presji regulacyjnych i rosnących wymagań ich klientów. Dyskusje zawodowych praktyków dotyczyły także oczekiwań inwestorów krajowych i zagranicznych. A ci odnotują w tym 2016 r. po raz pierwszy spadek zysków z powodu niskich stóp procentowych, podatku bankowego, rosnącej składki na BFG i kosztownych projektów przewalutowania kredytów mieszkaniowych. Te zjawiska mogą prowadzić do wychodzenia z rynku polskiego kolejnych banków zagranicznych, co w sytuacji niedoboru krajowego kapitału może mieć negatywne następstwa dla możliwości finansowania całej gospodarki. A co gorsze, zmniejszy konkurencyjność w sektorze usług finansowych i doprowadzi do stopniowego ograniczenia możliwości kredytowania przedsiębiorstw i klientów indywidualnych. To tylko niektóre tematy, które zostały poruszone podczas tegorocznego Forum Strategii Bankowych.
Wiodącymi tematami tegorocznej edycji były:
- Strategie i modele biznesowe banków wobec wyzwań przyszłości wynikających z nowych technologii.
- Wpływ wyzwań systemowych i regulacyjnych na strategie i modele biznesowe banków w Polsce.
- Strategiczne wyzwania sprzedażowe – ewolucja modeli biznesowych banków w perspektywie najbliższych 5-10-15 lat.
Forum Strategii Bankowych 2016 program
Słowo otwierające:
- Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich
Wystąpienie wprowadzające:
- Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Polbank S.A.
Sesja I Strategie i modele biznesowe banków wobec wyzwań przyszłości wynikających z nowych technologii
Wystąpienie wprowadzające:
- Bartłomiej Nocoń – Dyrektor Zarządzający Departamentem Bankowości Elektronicznej Pekao S.A.
- Alexis A Kane, Senior Director, EMC
Podstawowa problematyka:
- Synergia czterech podstawowych wyzwań technologicznych – Big Data, Cloud, Mobile i Cyber Security (a wraz z tym wymogi dyrektywy NIS) – jaki będzie wpływ technologicznych wyzwań na strategie i modele biznesowe banków i innych pośredników finansowych? Czy technologia, jej kierunki i tempo zmian, jest obecnie podstawowym katalizatorem zmian w bankowości? Jakie to niesie ryzyko technologiczne, a wraz z nim operacyjne, dla banków? Jak je mierzyć? Czy i jak banki udźwigną koszty w zakresie Cyber Security?
- W jakim zakresie nowe technologie są szansą dla nowych uczestników rynków usług finansowych – czy jest to bardziej zagrożeniem dla banków, czy raczej szansą na nowe alianse strategiczne?
- Kto strategicznie zaimplementuje jak najszybciej i efektywnie, ten będzie zwycięzcą. Jakie będą fronty walki o nowy podział rynku usług finansowych?
- Synergia podstawowych wyzwań technologicznych dotyczy też wszystkich grup klientów, gdyż zmienia ich strategie i sposoby funkcjonowania. Jak wpłynie ta sytuacja na strategie i modele biznesowe banków?
- Czy wrażliwość poszczególnych banków na koszty zmian technologicznych jest różna i w przyszłości może prowadzić do zróżnicowania sytuacji banków w tym zakresie?
Moderator:
- Piotr Puczyński, Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego
Uczestnicy panelu:
- Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Polbank S.A
- Adam Marciniak, Dyrektor Pionu Rozwoju i Utrzymania Aplikacji PKO Banku Polskiego S.A.
- Bartłomiej Nocoń, Dyrektor Zarządzający Banku Pekao S.A.
- Zbigniew Pomianek, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland S.A.
Sesja II Wpływ wyzwań systemowych i regulacyjnych na strategie i modele biznesowe banków w Polsce
Wystąpienie wprowadzające:
- dr Piotr Juda, Prezes Zarządu Toyota Bank Polska S.A.
Podstawowa problematyka:
- Czy grozi systemowi bankowemu w Polsce narastający szok regulacyjny i jaki może mieć wpływ na strategie i modele biznesowe banków i na całą gospodarkę?
- Czy nowe regulacje ostrożnościowe, nowe obciążenia systemowe, np. na BFG, rozwiązania fiskalne (tzw. podatek bankowy) i skłanianie systemu bankowego do ponoszenia skutków rozwiązań wobec tzw. frankowiczów itd. będą prowadziły do osłabiania potencjału sektora bankowego?
- Czy skala nowych regulacji nie prowadzi do ograniczania możliwości udziału banków w realizowaniu nowej strategii gospodarczej Polski?
- Czy w sytuacji utrzymywania się niskich stóp i niskich marż nadmierna presja regulacyjna i fiskalna na banki działające Polsce może wywołać negatywne konsekwencje w postaci ograniczania możliwości kredytowania przedsiębiorstw i klientów indywidualnych?
- Czy skala ryzyka regulacyjnego (obecnie i w najbliższych latach w perspektywie kolejnej Bazylei) nie powinna skłonić do dopasowania wprowadzanych regulacji, w tym ostrożnościowych) do realiów polskiej gospodarki i możliwości systemu bankowego?
- Czy i w jakim zakresie nadzór polski powinien koordynować i korelować z nadzorami krajów macierzystych rozwiązania regulacyjne w odniesieniu do banków córek działających w Polsce?
- Czy nadzór w Polsce powinien wprowadzić modele obrazujące i symulujące koszty regulacyjne systemu pośrednictwa finansowego, ryzyko regulacyjne poszczególnych sektorów finansowych (w szczególności banków) i makroekonomiczne i sektorowe konsekwencje realizowanych i planowanych zmian regulacyjnych (czyli nie tylko CRDIV/CRR i Bazylea III, ale także tego, co może mieć miejsce w konsekwencji kolejnych regulacji nadzorczych i ich harmonogramów wdrażania). W konsekwencji, czy nadzór w Polsce nie powinien, w szerszym niż dotychczas zakresie kalibrować wprowadzane rozwiązania regulacyjne (normy ostrożnościowe i techniczne standardy regulacyjne), uwzględniając zarówno specyfikę rynku polskiego, jak i skutki ekonomiczne wprowadzanych rozwiązań?
- Jakie mogą być konsekwencje nierespektowania interesów akcjonariuszy banków działających w Polsce? Czy w konsekwencji przeregulowania sektora finansowego w Polsce grozi nam stopniowy odpływ kapitałów zagranicznych, w tym zwłaszcza likwidowanie banków córek lub istotne ograniczanie zakresu ich działalności?
Moderator:
- Wiesław Thor, członek Rady Nadzorczej mBanku S.A.
Uczestnicy panelu:
- prof. dr hab. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, Kierownik Zakładu Systemu Finansowego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
- dr hab. Krzysztof Kalicki, Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska S.A.
- prof. zw. dr hab. Stanisław Kasiewicz, ALTERUM Ośrodek Badań i Analiz Systemu Finansowego
- Stefan Kawalec, Prezes Zarządu Capital Strategy Sp. z o.o
- Wojciech Orliński, Warszawski Instytut Bankowości
Sesja III Strategiczne wyzwania sprzedażowe – ewolucja modeli biznesowych banków w perspektywie najbliższych 5-10-15 lat
Wystąpienie wprowadzające:
- prof. Rafał Ohme – prof. nadzwyczajny Uniwersytetu SWPS, prof. wizytujący na uniwersytetach w Renmin w Pekinie oraz Stellenbosch w Kapsztadzie. Członek Rady Nadzorczej Neuromarketing Science and Business Association, ekspert w dziedzinie neuromarketingu.
Podstawowa problematyka:
- Jaki jest wpływ zmian preferencji klientów korporacyjnych i indywidualnych w zakresie korzystania z usług finansowych na modele biznesowe banków.
- Jaki jest wpływ nowych technologii na zachowania wszystkich grup klientów (korporacyjnych, instytucjonalnych i indywidualnych), w tym na ich strategie i modele biznesowe, a więc jak na to powinny zareagować banki?
- Jakie mogą być nowe obszary przychodów banków?
- Czy ewolucja oczekiwań klientów i nowe technologie zwiększą znaczenie usług okołobankowych w formułach bancassurance i bancassistance? Jakie nowe rodzaje ryzyka mogą być z tym związane? Czy i na ile banki są na to przygotowane? Czy kolejne rozwiązania regulacyjne nie spowodują zaostrzenia kryteriów, utrudniając rozwój współpracy banków z innymi pośrednikami finansowymi?
- Czy rozszerzanie usług okołobankowych poprzez bancassurance, bancassistance itd. jest perspektywicznym kierunkiem ewolucji modelu biznesowego w obszarze nie tylko bankowości detalicznej, ale także i korporacyjnej?
- Jak banki powinny reagować na nowe sposoby finansowania potrzeb pożyczkowych klientów korporacyjnych i indywidualnych, w tym też nowych form działalności gospodarczej, a zarazem na inne sposoby alokowania nadwyżek pieniężnych przez klientów?
Moderator: dr Zbigniew R. Wierzbicki, Wiceprezes Zarządu CRM Finance Sp. z o.o.
Uczestnicy panelu:
- Tomasz Frączek, Prezes Zarządu Mondial Asistance
- Andrzej Ratuszny, Dyrektor ds. Wsparcia Biznesu Zrzeszeniowego, SGB-Bank S.A.
- Rafał Szmuc, Członek Zarządu Santander Consumer Bank S.A.
- Feliks Szyszkowiak, Członek Zarządu Banku Zachodniego WBK S.A.