Kongres Lider Informatyki

W bieżącym roku Kongres Lider Informatyki realizowany będzie w poszerzonej formule CXO Tech Summit, poświęcony będzie tematowi Cyfrowej Transformacji i skierowany do szerokiego kierownictwa przedsiębiorstw i organizacji aktywnie zaangażowanych w wykorzystanie nowoczesnych technologii teleinformatycznych w swojej działalności.

Cyfrowa Transformacja, jest pojęciem które pojawiło się w wyniku badań realizowanych przez MIT wraz z firmą Capgemini w 2012 roku. Jest to bardzo szczególna zmiana organizacyjna której efektem jest przenikanie technologii cyfrowych przez wszystkie aspekty działania organizacji. Jej wynikiem jest integracja technologii cyfrowych i procesów biznesowych prowadząca do powstania nowego modelu funkcjonowania organizacja, której rdzeniem są technologie cyfrowe. W wyniku cyfrowej transformacji powstają nowego rodzaju organizacje, które znacząco przewyższają wynikami swoich konkurentów dzięki zastosowaniu rozwiązań wykorzystujących nowoczesne technologie oraz metody przetwarzania informacji. Rezygnują z modelu działania opartego o wykorzystanie fizycznych zasobów w celu przeniesienia potencjału wytwórczego w wymiar cyfrowy, zapewniając sobie w ten sposób zdolność do jego skalowania adekwatnego do aktualnej potrzeby rynku.

Siłę cyfrowego biznesu uzmysławia Uber, największa firma taksówkowa na świecie nie posiadają żadnych samochodów czy Facebook, najbardziej popularny serwis informacyjny nie tworzący żadnych własnych treści. Przykładem udanej cyfrowej transformacji biznesu jest Netflix, który przeszedł drogę od wypożyczalni DVD do producenta i dystrybutora treści wideo. Coraz więcej przykładów widzimy również wokół nas – PZU, Atlas, mBank, LPP, Gino Rossi, LOT… Ciekawe przykłady cyfrowej transformacji będą ważnymi punktami programu Kongresu.

Agenda Kongresu Lider Informatyki

Czym jest cyfrowa transformacja? Tomasz Matuła, dyrektor Infrastruktury IT i Bezpieczeństwa Teleinformatycznego, Orange Polska

  • Precyzyjne zdefiniowanie dynamicznego, zmiennego zjawiska cyfrowej transformacji biznesu jest trudne. Najlepiej – opisać ją przez konkretne praktyki firm, które uzyskują synergie technologii i rozwiązań z kategorii mobile, social, cloud i analytics.

Era „living services” Jacek Borek, dyrektor zarządzający, Accenture Polska

Case study: Grupa ATLAS Henryk Siodmok, Prezes Zarządu, Grupa ATLAS

  • Pierwszy, naprawdę wielki przykład pragmatycznej, rzeczywistej i zmieniającej firmę cyfryzacji przedstawi na naszym kongresie Henryk Siodmok, prezes Grupy Atlas. Stał się on najpierw wielkim orędownikiem, rzecznikiem i sojusznikiem zmiany Atlasie, a obecnie jest jej ambasadorem, promotorem tych dokonań. Konsolidacja Grupy obejmującej 20 spółek o różnych parametrach, różnej historii i strukturach – dokonała się poprzez stworzenie wirtualnej warstwy integracji. Umiejętnie wprowadzenie narzędzia technologicznego dokonane we współpracy IT, działu jakości i biznesu zagwarantowało realizację całego spektrum celów, w tym nadrzędnego celu, konsolidacji. Zmiana otwiera dodatkowo przed Atlasem nowe, kapitalne perspektywy kreowania synergii, wyzwalania inicjatywy, odpowiedzialności i zaangażowania pracowników.
  • przedsięwzięciu w Atlasie robi się coraz głośniej; mamy informacje o nagrodzie Quality International (złote godło za Zintegrowany System Zarządzania ISO 9001 i narzędzia IT jako elementy budowy przewagi konkurencyjnej) oraz nieoficjalną jeszcze informację o audycie HBR, który zakończył się uznaniem wdrożenia za wzorcowe (benchmark) dla innych przedsiębiorstw w Polsce. Efekty – w wymiarze strategicznym (wsparcie konsolidacji) są przekonywujące, zmiana komunikacji i trybu pracy całej grupy, jako rozwijające się i perspektywiczne , przeprowadzające firmę do cyfrowego modelu działania – robią wrażenie.

CEO Mastermind Interview: Adam Sawicki, Prezes Zarządu, T-MOBILE Polska

  • Adam Sawicki, który od czerwca br. jest prezesem zarządu T-Mobile Polska S.A., także zgodził się udzielić na żywo wywiadu CEO Mastermind Interview przed publicznością CXO Tech Summit. Posiada rozległe międzynarodowe doświadczenie w obszarach dla klientów biznesowych i indywidualnych oraz na stanowisku prezesa GTS Central Europe, był dyrektorem generalnym i prezesem zarządu Netia S.A., w latach 2011-2012 dyrektorem generalnym i prezesem zarządu Ruch Internet S.A., sprawował także wysokie stanowiska kierownicze w różnych spółkach grupy Telia (następnie TeliaSonera), w tym w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Rosji, Polsce i na innych rynkach telekomunikacyjnych w Europie Centralnej. Odpowiadał także za sprawy korporacyjne w KGHM, kiedy nasz krajowy champion wstępował na ścieżkę globalizowania zasięgu działania. T-Mobile w Polsce według słów zarządu Grupy działa na rynku, który cechują duże wyzwania. A przy tym, z racji poosiadanych zasobów, kwalifikacji, doświadczeń, dojrzałości technologicznej, telekomy wydają się być predestynowane do odegrania wielkiej roli w cyfryzacji biznesu w ogóle.
  • W rozmowie pragniemy zapytać o krajobraz cyfryzacji 2015. Kto na rynku rozgrywa, tworzy scenariusz a kto reżyseruje: telekomy? Firmy IT? Marketingowcy i konsultanci? Innowatorzy—wizjonerzy nowych technologii? Klienci/użytkownicy? Jakie warunki muszą być spełnione aby ton cyfryzacji nadawały telekomy (jak muszą zmieniać swój biznes, kompetencje, struktury)? W jaki sposób można jeszcze zdefiniować pojęcie cyfryzacji biznesu. Czy to trend uniwersalny czy też ograniczony do branż, sektorów, określonych „profili” firm? Jakie są analogie między globalizacją a cyfryzacją? Czy cyfryzacja służy jednoznacznie zglobalizowaniu biznesu? Jakie znaczenie dla globalizacji KGHM miała cyfryzacja? Czy cyfryzacja jest/może być nową drogą restrukturyzacji spółek, biznesów? Czy możliwe jest „przestrojenie” dużych firm pod względem struktur, dominującego profilu kompetencji, kultury, architektury i procesów – aby zrealizować cele dotyczące np. szybkiej naprawy sytuacji ekonomicznej w drodze cyfryzacji i redefinicji modelu biznesowego?

Case study: Bank BZ WBK Tomasz Niewiedział, dyrektor Obszaru Bankowości Mobilnej i Internetowej, Bank Zachodni WBK

  • Bank Zachodni WBK to ikona mobilności, nie tylko polska. W gronie silnych informatycznie krajowych i europejskich konkurentów stał się punktem odniesienia. Tomasz Niewiedział, dyrektor ds. bankowości internetowej i mobilnej opowie o platformie mobilnej, która uznana została w czerwcowym raporcie Forrester Research “European Mobile Banking Functionality Benchmark” za wzorzec dla innych banków (2. miejsce wśród banków europejskich).
  • Platforma mobilnej i internetowej bankowości BZWBK24 jest rozwijana od 2011 r. Obecnie wchodzi w bardzo interesujący moment „kapitalizacji” i podsumowań po osiągnięciu poziomu 550 tys. użytkowników i stworzeniu portfela dobrze dopasowanych (i stale dopasowywanych) do potrzeb klienta BZ WBK usług i funkcjonalności.
  • Ile trwa dojrzewanie firmy do mobilności? Czy bankowość mobilna staje się głównym środowiskiem relacji z klientem banku (transakcja, informacja, marketing)? Czy mobilność stanowi w przypadku banków clue cyfryzacji? W jaki sposób powstało wewnątrz banku środowisko do budowy i obsługi mobilnej bankowości – obejmujące ludzi z ich kompetencjami, sposób pracy i komunikacji pomiędzy nimi a rynkiem i „biznesem” banku oraz zewnętrznymi dostawcami/partnerami? Czy możliwe jest sterowanie potrzebami klienta na bazie doświadczeń z platformą mobilną, w jakim zakresie? Czego nie robić przy cyfryzacji, a w szczególności przy „umobilnianiu” biznesu?

Jak technologie wspierają i kiedy – paradoksalnie – mogą utrudnić cyfrową transformację biznesu? Krzysztof Jonak, dyrektor firmy Intel na region Europy Centralnej i Wschodniej, Bartłomiej Danek, dyrektor sprzedaży ds. administracji publicznej, PayU S.A., Piotr Paszczyk, prezes zarządu, APN Promise, Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Enterprise, Microsoft Polska

  • współpraca dostawców technologii i ich klientów przy cyfrowej transformacji
  • dojrzałość organizacji i dojrzałość technologii wobec wyzwań cyfryzacji biznesu
  • dług technologiczny vs technologiczna ucieczka do przodu: jak surfować na cyfrowej fali

CEO Mastermind Interview: Sławomir Lachowski, Prezes Zarządu, FM Bank PBP Sławomir Lachowski, Prezes Zarządu, FM Bank PBP

  • Prezes Sławomir Lachowski jest menedżerem wybitnym, liderem owianym legendą odwagi, innowacyjności, kreatywności. Dzisiaj znowu staje na czele nowatorskiego przedsięwzięcia, jako prezes Banku SMART, o ambicjach bycia „cyfrowym bankiem bez ograniczeń”. Twórca i prezes mBanku, pierwszego banku internetowego w Polsce, wcześniej prezes zarządu BRE Banku, gdzie stworzył MultiBank, oraz wiceprezes zarządu PKO BP i PBG Bank SA. Ale także autor książek "Droga innowacji. Pracuj ciężko - baw się - zmieniaj świat" i "Droga ważniejsza niż cel. Wartości w życiu i biznesie", biegacz u himalaista. „W czasach, gdy jedynym stałym elementem jest zmiana, wartości mogą stać się znakiem rozpoznawczym przedsiębiorstw i efektywnym narzędziem zarządzania” - mówił Sławomir Lachowski w wywiadzie dla magazynu CIO przed trzema laty.
  • Czy, a jeśli – to w jaki sposób, cyfryzacja biznesu wpływa na zarządzanie, a zwłaszcza na podejście polegające na zarządzaniu przez wartości? Jakich mutacji kodu DNA firm należy w związku z cyfryzacją się spodziewać, których firm i w jakim stopniu będą one dotyczyły? Czy obserwowany kryzys przywództwa – może zostać przełamany dzięki cyfryzacji biznesu? Czy narzędzi technologicznych można użyć do wzmocnienia roli, dostępu do informacji i wiedzy, zwiększenia zakresu odpowiedzialności, decyzyjności - a więc i zaangażowania pracowników? Czy taki kurs adaptacji technologii sprzyja realizacji kanonu pozytywnych wartości, którymi powinien kierować się przywódca i cała firma? Cyfryzacja biznesu sprzyja synergii ról CxO i tym samym narzuca wręcz firmom większe otwarcie na innowacyjność, eksperymentowanie, podejmowanie prób. Czy przybędzie firm bardziej skłonnych ryzykować, być innowacyjnymi? Jaki wówczas będzie sposób na wyróżnienie się, ucieczkę do przodu dla tych najbardziej niespokojnych – innowatorów 3.0?

Case study: Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie Krzysztof Bederski, dyrektor ds. lecznictwa, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II

  • Krzysztof Bederski jest dyrektorem lecznictwa w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, szpitalu, który dwukrotnie zdobył tytuł Lider Informatyki (w 2006 i w 2012 r.) i od lat jest symbolem zaawansowania i konsekwencji w cyfryzacji kontaktu z pacjentem, cyfryzacji sfery medycznej i sfery zarządzania szpitalem. Niemal całość procesów kontaktu z pacjentem została zdygitalizowana, zarządzanie szpitalem wspiera rozwiązanie BI z kokpitami menedżerskimi, diagnostyka obrazowa i telekonsultacje dokonywane są online.
  • Zastosowanie w opiece zdrowotnej nowych możliwości technologii: diagnostyka, postępowanie medyczne – telemedycyna, nowe możliwości integracji informacji, budowania wiedzy i praktyk, porządkowanie i udostępnianie wiedzy – to piękna i ambitna wizja. Jakich zmian wymaga realizacja tego potencjału cyfryzacyjnego w kulturze organizacji, jej sposobie działania, przyzwolenia i wyposażenia w decyzyjność i odpowiedzialność użytkowników i pacjentów technologii? Cyfryzacja także w opiece zdrowia ma szczególny wymiar jeśli chodzi o relacje z klientem-pacjentem. Które ze szpitalnych doświadczeń rozpoznawania potrzeb pacjenta i szukania sposobów ich zaspokojenia, lepszej obsługi mogą mieć uniwersalny charakter?

Produktywność i mobilność współczesnych pracownikówTomasz Sochacki, Dyrektor Departamentu Usług IT, APN Promise; Bartek Dymus, Dyrektor Handlowy, APN Promise

Case study: GINO ROSSI Wojciech Chochołowicz, CMO, Gino Rossi

  • Wojciech Chochołowicz, CMO w Gino Rossi, na stanowisku szefa marketingu od 2 lat, związany z tą firmą od 4 lat. Wcześniej związany m.in. z LPP SA oraz ECCO Sko A/S, gdzie odpowiadał za kwestie związane z Visual Merchandising (aranżacja przestrzeni handlowej, dynamicznie rozwijający się kierunek zastosowań narzędzi marketingowych). Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował biologię.
  • Platforma do integracji informacji oraz działań online i offline w firmie Gino Rossi pozwala na powiązanie różnych kanałów wiedzy o organizacji, klientach oraz budowanie lojalności wobec marki. Jej celem jest ułatwienie podejmowania strategicznych decyzji na temat działań marketingowych oraz sprzedaży.
  • Bardzo interesujący projekt platformy omnichannel, integrujący informację i działania sfer online i offline, opisany w przekonywujący sposób liczbami. Silna rola dostawcy nie umniejsza dojrzałości i wiedzy po stronie Gino Rossi, ujawniających się w sposobie sformułowania i egzekwowania biznesowych (a nie technologicznych) efektów wdrożenia. Kreowanie i odtwarzanie nowego, dopasowanego do cyfrowego krajobrazu modelu relacji z klientem i modelu lojalnościowego.

CEO Mastermind Interview Adam Manikowski, Dyrektor zarządzający, Tesco Polska

  • Adam Manikowski jest szefem Tesco Polska od kwietnia br. Pracę w Tesco rozpoczął pracę w Tesco w styczniu 2013 jako dyrektor operacyjny w Chinach. Posiada 10-letnie doświadczenie w branży handlowej, przede wszystkim w marketingu i operacjach sklepowych. Przed dołączeniem do Tesco pełnił funkcję CMO w Jeronimo Martins, odpowiadając m.in. za proces rebrandingu sieci Biedronka. Jest absolwentem studiów MBA Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign oraz uczestnikiem studiów DBA w Cranfield School of Management. Szefa Tesco w Polsce chcemy zapytać o sprawy związane z cyfryzacją handlu, ale także – wykorzystując jego doświadczenie międzynarodowe – o globalne uwarunkowania cyfryzacji.
  • Według informacji z lipca br. do E-zakupów Tesco należy 40% internetowej sprzedaży produktów FMCG w Polsce, przy zasięgu 14 mln osób w Polsce. Kto jest najważniejszym konkurentem w walce o ten rynek? Czy cyfryzacja umożliwi konkurowanie np. małym sklepom osiedlowym – co mogłyby potwierdzać dane na temat wzrostu popularności click&collect w Tesco? Które ze zjawisk „cyfrowej transformacji”: We economy, wymiana API, mieszane zespoły ludzko-robotyczne, Internet of Me – najsilniej wpływają i wpłyną na cyfryzację handlu detalicznego? W jaki sposób do nowego sposobu prowadzenia biznesu przygotować musi się wewnętrznie taka organizacja, jak Tesco? Czy Chiny zmienią cyfryzację biznesu, tak, jak zmieniły globalizację? Jakie są granice personalizacji oferty dzięki cyfryzacji?
Informacje dot. plików cookies

ComminT Sp. z o.o. stosuje pliki cookies, które są niezbędne w celu odpowiedniego funkcjonowania ich stron internetowych. Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce Polityka prywatności.