Tematem tegorocznego kongresu jest „IT u progu transformacji cyfrowej”. Jeśli wierzyć analitykom rynku, ekspertom z firm doradczych i wynikom ankiet transformacja cyfrowa (Digital Transformation) jest zjawiskiem nieuchronnym. O jej konieczności i wizjach nowej gospodarki (New Economy) można znaleźć liczne, mniej i bardziej obszerne publikacje, posłuchać wykładów i referatów na konferencjach, sympozjach i seminariach. Są one adresowane do Biznesu i CIO. A co z IT? Co z menedżerami IT szczebla operacyjnego?
8. Kongres itSMF jest poświęcony zagadnieniom Transformacji Cyfrowej widzianej właśnie z perspektywy szczebla operacyjnego IT. Według organizatorów wyjątkowość tego wydarzenia polega na tym, że podczas poszczególnych prezentacji uczestnicy będą mogli uzyskać praktyczną wiedzę na temat rozwiązywania problemów związanych z cyfrową transformacją. Zaprezentowane zostaną też wyzwania związane z technologicznymi i organizacyjnymi zmianami, które czekają działy IT w przedsiębiorstwach i instytucjach, które świadomie zdecydują się na transformację cyfrową.
Transformacja cyfrowa to proces złożony, który wymaga wspólnego działania osób zarządzających informatyką i osób zarządzających biznesem. To szereg wyzwań, które często będą wymagały zmiany sposobu dostarczania towarów i usług, wprowadzenia innowacji oraz dostosowania produkcji i usług do indywidualnych potrzeb klientów.
Po stronie IT jako kluczowe organizatorzy 8. Kongresu itSMF zdefiniowali trzy zagadnienia, które będą stanowiły podstawę programu. Są to:
- miejsce IT w cyfrowym biznesie;
- architektura IT cyfrowego biznesu;
- realizacja i bezpieczeństwo biznesu w chmurze.
Każdemu zagadnieniu poświęcona zostanie sesja, na którą złożą się referaty i debata z udziałem prelegentów oraz uczestników. Przerwa po każdej sesji pozwoli na dodatkową wymianę poglądów w kuluarach.
8 Kongres itSMF Polska 2016 program
Transformacja cyfrowa (ang. Digital Transformation) to zmiana organizacji, która polega na przystosowaniu jej do efektywnego działania w warunkach zdeterminowanych intensywnym rozwojem nowoczesnych technologii IT.
Transformacja cyfrowa to proces złożony, który wymaga wspólnego działania osób zarządzających informatyką i osób zarządzających biznesem. To szereg wyzwań, które często będą wymagały zmiany sposobu dostarczania towarów i usług, wprowadzenia innowacji oraz dostosowania produkcji i usług do indywidualnych potrzeb klientów.
Po stronie IT jako kluczowe zdefiniowaliśmy trzy zagadnienia, które będą stanowiły podstawę programu 8. Kongresu. Są to:
- miejsce IT w cyfrowym biznesie;
- architektura IT cyfrowego biznesu;
- realizacja i bezpieczeństwo biznesu w chmurze.
Każdemu zagadnieniu poświęcimy sesję, na którą złożą się referaty i debata z udziałem prelegentów oraz uczestników. Przerwa po każdej sesji pozwoli na dodatkową wymianę poglądów w kuluarach.
Otwarcie Kongresu Grzegorz Kulisz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia itSMF Polska
Sesja pierwsza: Miejsce IT w cyfrowym biznesie (wprowadzenie) Moderator: Leszek Maśniak
Konwergencja IT i Biznesu Dawid Pawłowski - Keynote Speaker W jaki sposób powinna zmienić się komunikacja IT z biznesem? W którym miejscu następuje rozbieżność celów? Jak włączyć IT do biznesu, aby przestało być traktowane jako dostawca, a stało się partnerem do wspólnego prowadzenia biznesu? Czym jest inteligentny ład i jak różni się od klasycznego IT Governance?
Sesja druga: Miejsce IT w cyfrowym biznesie (kontynuacja) Moderator: Leszek Maśniak
Jak IT nie tylko dostarcza usługi ale współkreuje biznes Paweł Tecław
Od ITIL i Waterfall do DevOps, zapiski z kolejnych etapów ewolucji Waldemar Sadkowski
- (były sobie) dojrzałe organizacje
- Wyzwanie #1: (miażdżący) efekt fuzji
- Wyzwanie #2: stabilność
- Wyzwanie #3: wymiana systemu centralnego
- Wnioski: co się sprawdza a na co trzeba mieć oko
11.25-11.45 Wdrożenia agile - oczekiwania vs. prawna rzeczywistość - w praktyce polskiego rynku IT Łukasz Węgrzyn Jak polski rynek IT radzi sobie z adaptacją agile w umowach wdrożeniowych. W jakich obszarach umowy wdrożeniowe są rzeczywiście „zwinne”, a w jakich „zwinne” są wyłącznie z nazwy. Czy tendencja do uelastyczniania kontraktów jest bliższa zamawiającym czy dostawcom, czym jest „Legal Agile Transformation”, i które branże są już na niego gotowe, a które jeszcze nie.
Debata
- Kim jesteśmy dziś my „informatycy”. Co wyróżnia tę grupę zawodową i jaką to tworzy szczególną wartość?
- Jak sprzedać IT w nowej rzeczywistości?
- Czy istnieje cyfrowy biznes, czy to tylko nowa nazwa?
- Jakie kompetencje warto rozwijać i kogo potrzebują firmy?
Sesja trzecia: Architektura IT cyfrowego biznesu Moderator: Aleksander Wyka
O roli architektury i architektów w transformacji cyfrowej Prof. dr hab. Andrzej Sobczak Podejście architektoniczne jest stosowane głównie w procesach zarządzania dużymi zmianami (programami transformacyjnymi). Pojawia się więc pytanie czy i w jakim zakresie tą koncepcję da się wykorzystać podczas realizacji transformacji cyfrowej. Jakie zdolności (capability) architektoniczne powinny zostać zbudowane przez organizację, aby zarządzanie architekturą było użyteczne w tych przedsięwzięciach. Jaką rolę będą pełnić architekci korporacyjni/IT w transformacji cyfrowej?
O roli firmowego IT w budowie ekosystemów w gospodarce cyfrowej Michał Pajdak Przed działami IT pojawia się nowe wyzwanie polegające na wsparciu biznesu w zapewnieniu komunikacji w ramach tworzących się ekosystemów i łańcuchów wartości przy jednoczesnym braku interoperacyjności. Referat udzieli odpowiedzi na pytania:
- Co było powodem tak nagłej zmiany w podejściu do prowadzenia biznesu?
- Jak jest rola IT w zmieniającym się podejściu do integracji?
- Jaka jest rola firmowego IT w budowie ekosystemów w gospodarce cyfrowej?
13.55-14.15 Zmiany strukturalne i kompetencyjne w firmowych IT Tomasz Sobczyk Transformacja cyfrowa oznacza nie tylko pojawienie się nowej roli "Chief Digital Officer", ale znacznie szerszą konieczność transformacji kompetencji. Pojawia się potrzeba bardziej otwartego i komunikatywnego specjalisty IT (mieszanka "verticalsa" z "horyzontalsem") a niektóre kompetencje stają się zbyteczne - przepływają do DC lub innych firm świadczących usługi IT. Potrzebni będą architekci, integratorzy, znawcy API, programiści, specjaliści cyberbezpieczeństwa, ale architektura będzie bardziej koncentrować się na organizacji funkcjonalności, integracja i programowanie z wykorzystaniem API na "orkiestracji". W bezpieczeństwie natomiast przeważać będzie aspekt proceduralny i prawny, bowiem techniczny będzie w większym stopniu po stronie dostawcy usług chmurowych. Już dziś najbardziej poszukiwanymi specjalistami są badacze danych (ang. data scientist), ale czy będą oni pracownikami zespołów IT? Czy firmowe IT stoi wobec widma zwolnień? Czy słynny slogan specjalisty IT: "Nie po to 5 lat studiowałem, żebym teraz z ludźmi rozmawiał" odeślemy do lamusa?
Debata
- Jakie nowe zdolności są potrzebne w dziale IT? Które są najważniejsze i dlaczego?
- Co się zmieniło w gospodarce, że sieciowe platfomy są potrzebne? Jak powinien odnaleźć się w tym dyrektor IT?
- Dlaczego pracy CDO nie jest wstanie wykonywać typowy dyrektor IT? Jakie są jego perspektywy, jeżeli nie nabędzie nowych kompetencji?
Sesja czwarta: Realizacja i bezpieczeństwo biznesu w chmurze
- Cloud Computing w Grupie Onet-RAS Polska Wojciech Ehrenfeld, Public IT Services Director DreamLab sp. z o.o. Cloud IaaS to dzisiaj zdecydowanie za mało, żeby móc budować przewagę na rynku. Znacznie większy potencjał do budowania przewag biznesowych leży „wyżej” tzn. w PaaS oraz Platformach IT. To także tutaj toczy się dzisiaj rozgrywka największych dostawców usług Cloud.
- Budowa i ewolucja międzynarodowego centrum usług chmurowych Bartłomiej Rędziński, Dyrektor Programu OPL Cloud Factory, Infrastruktura ICT i Cyberbezpieczeństwo, Orange Polska Studium przypadku programu transformacyjnego OPL Cloud Factory, w ramach którego stworzono w Polsce centrum kompetencji, odpowiedzialne za ponad 30% wirtualnych serwerów dostarczanych globalnie w chmurze do spółek Orange. Praktyka ewolucji od lokalnego centrum kosztów do globalnego dostawcy usług ICT. Co decydowało o powodzeniu transformacji w modelu factory-broker i jakim wyzwaniom trzeba było sprostać po drodze? W jaki sposób skuteczne wdrożenie strategicznych decyzji stworzyło solidny fundament dalszej transformacji cyfrowej Grupy?
- Cyberbezpieczeństwo w erze Gospodarki Cyfrowej Artur Józefiak Kwestie bezpieczeństwa są jednym z głównych hamulców transformacji cyfrowej. Dlaczego? Czego wymaga skuteczne bezpieczeństwo w cyfrowej firmie? Jak ewoluuje rola szefa bezpieczeństwa? Czego oczekują klienci od "cyfrowych" firm i jak spełnić te oczekiwania?
Debata
Zamknięcie obrad Grzegorz Kulisz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia itSMF Polska
8 Kongres itSMF Polska 2016 prelegenci
- Wojciech Ehrenfeld - 17 lat w Grupie ONET
- Artur Józefiak Starszy Manager, Dyrektor Zespołu Bezpieczeństwa w firmie Accenture, z którą jest związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematyce cyberbezpieczeństwa oraz cyfrowej tożsamości (Digital Identity), w szczególności w kontekście zmian powodowanych przez Cyfrową Rewolucję.
- Grzegorz Kulisz Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Kierunek Informatyka. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w zarządzaniu usługowymi organizacjami IT, zarządzaniu procesami i jakością, realizacji projektów i dostarczaniu szkoleń z obszaru ITSM. Obecnie pracuje w firmie Microsoft na stanowisku Senior PFE for ITSM.
- Leszek Maśniak Dyrektor Rozwoju Biznesu w Grupie Doradztwa Informatycznego EY. Wcześniej jako Executive Partner i główny doradca Gartner w Polsce doradzał przez 7 lat największym organizacjom publicznym i komercyjnym w zakresie strategicznego wykorzystania informatyki.
- Michał Pajdak Prezes zarządu Appgration, szef Rady Nadzorczej w Fabryce Innowacji i3, członek Komitetu Sterującego Klastra eCommerceConnections, pomysłodawca Aplikacji Meetinga.
- Dawid Pawłowski Członek czterech rad nadzorczych m.in Aforti Holding. Jest członkiem Rady Programowej CIONET Polska.
- Bartłomiej Rędziński Dyrektor Programu OPL Cloud Factory w Orange Polska.
- Waldemar Sadkowski Head of IT Operations Dept., Bank BPH
- Prof. dr hab. Andrzej Sobczak Kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
- Tomasz Sobczyk Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Ukończył liczne kursy krajowe i zagraniczne z zakresu zarządzania IT.
- Paweł Tecław Dyrektor Biura Informatyki w firmie Budimex S.A. Na tym stanowisku jest od 2008 roku gdzie odpowiada za budowę, rozwój, dostarczanie i utrzymanie usług informatycznych w ramach jednostek biznesowych Grupy Budimex oraz Grupy Ferrovial operujących na rynku polskim.
- Łukasz Węgrzyn Prawnik, specjalista z zakresu prawa nowych technologii oraz własności intelektualnej. W ramach praktyki prowadzi kompleksową obsługę projektów informatycznych w tym w obszarze wdrożeń i utrzymania systemów informatycznych, outsourcingu informatycznego oraz projektów z obszaru cloud computing.
- Aleksander Wyka Aleksander Wyka Architekt korporacyjny i konsultant biznesowy ze zdolnościami przywódczymi i umiejętnościami interdyscyplinarnym.