Europejski Kongres Mobilności Pracy jest największym cyklicznym wydarzeniem w Europie, poświęconym tematyce delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń wszystkich stron zainteresowanych tematyką delegowania pracowników od biznesu przez organizacje pozarządowe, Państwową Inspekcję Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aż po środowisko akademickie i prawnicze.
Uczestnicy IV Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy mają możliwość spotkania i skonsultowania swoich wątpliwości z ekspertami z Komisji Europejskiej, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego. Otrzymują konkretną wiedzę na temat obowiązujących przepisów, ich prawidłowej interpretacji i aktualnych wytycznych, którymi kierują się instytucje właściwe w zakresie egzekucji prawa regulującego delegowanie pracowników. Jest to wiedza, którą można wykorzystywać w codziennej działalności firmy. Uczestnicy uzyskają również odpowiedzi na pytania i rozwiązania konkretnych problemów, szczególnie w drugim bardziej warsztatowym dniu kongresu, na które nie mają szans otrzymać odpowiedzi nigdzie indziej.
IV Europejski Kongres Mobilności Pracy 2016 tematy
- 7 listopada 2016 W pierwszym dniu Kongresu zajmiemy się zagadnieniami mającymi bardziej polityczny charakter i dotyczącymi przyszłości delegowania pracowników. Chcemy skoncentrować się na trzech głównych tematach, które są obecnie najistotniejsze dla każdej firmy delegującej pracowników, a także dla polskiej gospodarki. Po pierwsze będzie to problematyka związana z implementacją dyrektywy wdrożeniowej 2014/67/UE do krajowych porządków prawnych, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji polskiej. Po drugie zagadnienia dotyczące tzw. Pakietu Mobilności, w ramach którego rozpoczęła się już procedura nowelizacji dyrektywy podstawowej 96/71/WE. Prace w tym zakresie trwają już w Parlamencie Europejskim i Radzie. Od naszych prelegentów będziemy starali się uzyskać informacje na temat kierunku zmian oraz przewidywanego terminu uchwalenia nowej Dyrektywy. Część czasu przeznaczymy również na omówienie podjętych działań, w związku z naruszaniem przez państwa członkowskie prawa unijnego i dyskryminowanie polskich firm usługowych przez zagraniczne instytucje kontrolne.
- 8 listopada 2016 Delegowanie pracowników w ramach swobody przepływu usług nie jest zagadnieniem łatwym. Prawo je regulujące jest niespójne i dostarcza pracodawcom wielu problemów w zakresie jego praktycznego stosowania. Problemy dotyczą wielu aspektów w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń i podatków, związanych ze świadczeniem usług poza granicami kraju. Praktycznym problemom prawnym poświęcimy cały drugi dzień Kongresu, w którym do Państwa dyspozycji będą eksperci z dziedziny prawa pracy oraz koordynacji ubezpieczeń społecznych. Skupimy się na prawidłowym rozumieniu i interpretowaniu przepisów obecnie obowiązującego prawa. Nie zabraknie także studiów przypadku, obrazujących newralgiczne problemy z zakresu delegowania pracowników, z którymi na co dzień borykają się przedsiębiorcy. Liczymy, że praktyczne warsztaty poprowadzi zgodnie z corocznym zwyczajem ekspert z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
IV Europejski Kongres Mobilności Pracy 2016 program dzień 1
Wystąpienie otwierające dr Marek Benio Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego IV EKMP
Dyskusja z udziałem ekspertów, pracodawców, związków zawodowych i organizacji pozarządowych
- dr Ewa Podgórska-Rakiel Ekspert Zespołu Prawnego KK NSZZ Solidarność
- dr Magdalena Bernaciak Senior Researcher w Europejskim Instytucie Związków Zawodowych (ETUI)
- Stefan Schwarz Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy
- r.pr. Robert Lisicki Ekspert Konfederacji Lewiatan
Dyskusja z udziałem ekspertów akademickich
- prof. Catherine Barnard Uniwersytet w Cambridge
- Frederic de Wispelaere Katolicki Uniwersytet w Leuven
- prof. Mijke Houwerzijl Uniwersytet w Tilburgu
- prof. Leszek Mitrus Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Wystąpienie przedstawiciela rządu RP Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Wystąpienie przedstawiciela Komisji Europejskiej Marianne Thyssen Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Umiejętności i Mobilności Pracy
Dyskusja z udziałem europarlamentarzystów
- Martina Dlabajová Członkini Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego (ALDE)
- Danuta Jazłowiecka Wiceprzewodnicząca Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego (EPP)
- Gilles Savary francuski poseł odpowiedzialny za kwestie związane z pracownikami oddelegowanymi do Francji
- Ryszard Czarnecki Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (ECR)
IV Europejski Kongres Mobilności Pracy 2016 program dzień 2
Małgorzata Handzlik, Stefan Schwarz „Dumping, wyzysk i nieuczciwa konkurencja. Dlaczego w polityce percepcja jest ważniejsza od faktów? Czy silniejszy zawsze wygrywa ze słabszym? Jak Inicjatywa zmienia rzeczywistość?”
Anna Siwiecka (Centrala ZUS) „Praktyczne warsztaty dla pracodawców w zakresie ustalania ustawodawstwa właściwego w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz procedur wnioskowania o druki A1”
Beata Krajewska (GIP), Piotr Wąż (PIP)
- „Zasada korzystności na tle regulacji zawartych w rozporządzeniu Rzym I i dyrektywie o delegowaniu pracowników. Usuwanie kolizji prawa do dni wolnych w święta. Ustalanie wysokości i rodzajów dodatków za godziny nadliczbowe.
- Umowny wybór prawa pracy i ochrona praw pracowników delegowanych.
- Transgraniczna egzekucja kar i grzywien po transpozycji dyrektywy wdrożeniowej”
Barbara Kolimeczkow (PwC), Tomasz Kret (PwC) „Opodatkowanie świadczeń przyznawanych pracownikom delegowanym w świetle praktyki organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych”
advocaat Brecht Cops „Praca tymczasowa w Belgii w perspektywie polskich pracodawców i kontroli instytucji ubezpieczeniowych”
Rechtsanwalt Steffen Pasler „Aktualne trendy prawne w obszarze delegowania pracowników w Niemczech. Nowa ustawa o pracownikach tymczasowych oraz nieskuteczność deklaracji o powszechnym obowiązywaniu układu zbiorowego dotyczącego zabezpieczenia społecznego i funduszu socjalnego”
r.pr. Daniel Górecki „Pojęcie znaczącej działalności na terenie państwa delegującego dla potrzeb ustalenia ustawodawstwa właściwego w zakresie ubezpieczeń społecznych pracowników delegowanych. Podstawy prawne, praktyka sądów polskich”
Sala Seminaryjna 1 (III piętro)
warsztaty w języku polskim
Rechtsanwalt Piotr Kozłowski „Niemieckie prawne i niemieckie podatkowe aspekty delegowania pracowników z Polski do Niemiec. Obowiązki zgłoszeniowe delegującego, obowiązki podatkowe delegującego, niemieckie prawo pracy”
avocat Hania Stypułkowska-Goutierre „Delegowanie do Francji m.in. w sektorze budowlanym: jakie są wymogi prawno-formalne w świetle nowych przepisów? Praktyczne porady”
avocat Lidia Mailliet-Wozniak „Zaostrzenie przepisów dla firm delegujących pracowników do Francji: nasilenie działań kontrolnych i próba odpowiedzi.”
warsztaty w języku polskim
adw. Joanna Jasiewicz „Delegowanie pracowników w UE a status pracowników wysoko mobilnych w transporcie międzynarodowym”
r.pr. Paulina Pakuła-Gawarecka „Delegowanie pracowników w ramach podmiotów z należących do grupy kapitałowej zarejestrowanych w dwóch lub więcej państwach członkowskich”
r.pr. Przemysław Stobiński „Dokumentacja związana z transgranicznym świadczeniem usług w świetle nowych przepisów krajowych transponujących postanowienia Dyrektywy Wykonawczej 2014/67/UE”