W dniach 7-9 grudnia 2016 roku w Poznaniu odbędzie się kolejne VIII GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI. Tematem głównym tegorocznej edycji jest: "INNOWACYJNOŚĆ I KONKURENCYJNOŚĆ TURYSTYKI W POLSCE". Hasło przewodnie Gremium „współpraca nauki z branżą - projekty B+R” dla sektora turystyki ma szczególne znaczenie. Łączenie potencjału nauki i branży przy aktywnym wsparciu jednostek administracji to dla rozwoju turystyki element decydujący. Problemy natury społecznej, ekonomicznej i przestrzennej związane z jej dalszym rozwojem wymagają współpracy nauki i praktyki. Udział nauki w procesie opisu zachodzących zjawisk związanych z turystyką powinien polegać na podejmowaniu zagadnień nurtujących praktykę oraz wskazywaniu tych zjawisk w sferze ekonomicznej, społecznej, przestrzennej, które mają znaczenie dla branży, a także dla podmiotów kreujących założenia polityki turystycznej.
mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w VIII GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI, które odbędzie się w dniach 7-9 grudnia 2016 roku w Poznaniu.
Gospodarzem merytorycznym tegorocznej edycji GREMIUM jest Katedra Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, uczelni która w tym roku obchodzi 90-lecie swojego istnienia.
GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI jest istotnym wydarzeniem, ugruntowanym w tradycji polskiej myśli nauk o turystyce oraz polskiego biznesu turystycznego. Jest platformą integracji środowisk naukowych, samorządowych i biznesowych. To forum przepływu myśli i poglądów oraz miejsce spotkań czołowych osób i środowisk, działających na rzecz rozwoju turystyki w Polsce.
W ramach GREMIUM oprócz konferencji naukowo-branżowej odbędzie się cykl warsztatów branżowych oraz prezentacji towarzyszących.
Uwzględniając zasięg tego przedsięwzięcia oraz jego wagę w rozwoju sektora turystyki w naszym kraju wyrażamy nadzieję na życzliwe przyjęcie naszego zaproszenia oraz udział w VIII Gremium Ekspertów Turystyki całych zespołów naukowo-dydaktycznych zaangażowanych w kreowanie rozwoju turystyki w Polsce.
Tematy wiodące VIII Gremium Ekspertów Turystyki
1. Ku nowej polityce turystycznej
- - dyskusja nad potrzebą nowych regulacji w turystyce
- - planowanie rozwoju turystyki (regulacja czy deregulacja)
- - wielopoziomowe formy zarządzania w turystyce
- - idea „governance” w turystyce (w tym działalność ROT i LOT)
- - ruchy obywatelskie i ich wpływ na rozwój turystyki
2. Konkurencyjność polskiej turystyki
- - nowa ekonomia: szansa czt zagrożenie dla turystyki i Hotelarstwa
- - turystyka w gospodarce kreatywnej
- – współudział konsumentów w tworzeniu produktów
- - nowe podmioty na rynku turystycznym i ich wpływ na tradycyjne przedsiębiorstwa
3. Innowacyjność na rynku turystycznym.
- - kreowanie startupów i rewitalizacja istniejących firm (inkubatory przedsiębiorczości, parki naukowe, kampusy startupowe, lean startups)
- - „turystyka współdzielenia” – wpływ „ekonomii” współdzielenia na kondycje gospodarki turystycznej (Airbnb, BlablaCar, Uber, wolne przewodnictwo, portale oferujące usługi gastronomiczne itp.)
- - e-commerce w turystyce i jej wpływ na tradycyjną gospodarkę turystyczną (np. działalność OTAs, aplikacje lokalizacyjne)
- - sieciowe relacje społeczne i biznesowe w turystyce
- - nowe formy komunikacji z klientem na rynku turystycznym
4. Zarządzanie przestrzenią turystyczną
- - miary rozwoju przestrzeni turystycznej
- - nowe koncepcje zarządzania regionami turystycznymi
- - podejście sieciowe w rozwoju obszarów turystycznych
- - wykorzystywanie nowych technologii i informacji do opisu przestrzeni turystycznej
- - rewitalizacja terenów poprzemysłowych i turystycznych
5. Transfer wiedzy w turystyce
- - transfer wiedzy między gospodarką turystyczną a innymi branżami,
- - dzielenie się wiedzą w turystyce – podejście sieciowe
- - generacja X i Y jako pracownicy i pracodawcy turystyczni
- - uczelnie wyższe jako podmioty transferu wiedzy w gospodarce turystycznej – jaka jest droga dla uniwersyteckiego kształcenia w turystyce, nowe formy kształcenia w sferze turystyki,
- - finansowanie i realizacja projektów B+R w sektorze turystyki
Powyższe zagadnienia mają charakter kierunkowy i nie wyczerpują tematyki mogącej być przedmiotem referatów i dyskusji podczas VIII GREMIUM EKSPERTÓW TURYSTYKI.