Dlaczego branży eventowej nie dotknął tak powszechny wszędzie kryzys? Jakie możliwości rozwoju mają studenci pragnący związać się z tą branżą i pracować przy organizacji największych spotkań, imprez, konferencji i innych wydarzeń masowych? To, jaka jest kondycja branży oraz co warto wiedzieć, aby oprzeć się kryzysowi przedstawiono na targach spotkań i turystyki biznesowej EIBTM w Barcelonie. W tym elitarnym wydarzeniu, na skalę europejską, brali udział studenci wrocławskiej Wyższej Szkoły Handlowej i to jako jedyni z Polski. W wydarzeniu tym uczestniczyło ponad 3 tysiące międzynarodowych organizacji.
Oczywiście kryzys odbija się również na eventach, jednak nie tak dotkliwie jak na innych dziedzinach. Przejawia się to przez skromniejsze wydatki na wydarzenia. Jednak sama branża w porównaniu do innych trzyma się dobrze. Co ciekawe z wniosków, jakie zostały przedstawione w czasie spotkań i turystyki biznesowej EIBTM w Barcelonie wynika, że zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi będzie proporcjonalnie wzrastać.
Na spotkaniu przybliżono znaczenie zawodów powiązanych z szeroko rozumianym organizowaniem eventów. Wśród najciekawszych wymienić należy meeting plannera, który jest osobą odpowiedzialną za organizowanie spotkań, dotrzymywanie terminów oraz przygotowywanie wyjazdów biznesowych i integracyjnych. Na konferencji poruszana była też kwestia freelancerów zajmujących się praktycznie każdym z aspektów związanych z wydarzeniami o zasięgu lokalnym, a także globalnym. Związani są oni również przygotowywaniem konferencji, spotkań, ale i wydarzeń takich jak koncerty, wernisaże, a nawet uroczystości rodzinne takie jak śluby. Dla wielu absolwentów interesującą informacją może okazać się też to, że coraz więcej dużych obiektów takich jak hale wystawowe, czy stadiony sportowe zatrudnia własnych organizatorów wydarzeń. Specjaliści podkreślają, że w branży jest naprawdę dużo możliwości na znalezienie zatrudnienia.
Zadać możemy sobie jeszcze pytanie, co studenci wrocławskiej uczelni wynieśli z wyjazdu do stolicy Katalonii? Jednym z najważniejszych aspektów tego wyjazdu było nawiązanie kontaktów, które mogą im się przydać w przyszłości, gdy już skończą naukę. Kolejny to możliwość pozyskania materiałów przydatnych w przygotowywaniu prac egzaminacyjnych i magisterskich. Niektórzy ze studentów już na targach otrzymali możliwość nawiązania współpracy z różnymi środowiskami z krajów takich jak Niemcy czy Hiszpania.
Studenci widzą swoją szansę na rozwój właśnie w tej dziedzinie. Jak sami mówią branża ta posiada potencjał, gdyż w dalszym ciągu jest kilka nisz, które można rozwijać. Dodatkowym atutem związania się z firmami organizującymi różne wydarzenia jest to, że rynek rozwija się bardzo szybko i cały czas powstają nowe stanowiska pracy. Uczestnicy targów wskazują też na to, że coraz więcej artystów, a w szczególności osób biorących udział w tzw. talent show, sięga po pomoc specjalistów – wykwalifikowanych managerów, ale i osób związanych z branża eventową. Również badania przeprowadzane na zlecenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa pokazują, że prognozowany wzrost zatrudnienie w zawodach w jakiś sposób powiązanych z organizacją imprez jest bardzo wysoki na lata 2011-2015. (Newsweek 22-28.10.2012)
Studenci, którzy posiadają już własne firmy eventowe podkreślają, że bardzo ważne jest zdobycie odpowiedniego doświadczenia, dzięki czemu ma się większe szanse na zdobycie dobrych klientów. Warto podkreślić też fakt, że do niedawna uczelnie nie oferowały kierunków ściśle związanych z organizacją eventów i ich promocją, dlatego można stwierdzić, że zainteresowanie tymi właśnie kierunkami może wzrosnąć w następnych latach.