Co sprawia, że pojęcie firmy eventowe kilka lat temu niemal nie pojawiało się w mediach, a dziś słyszy się je coraz częściej? Takie zainteresowanie organizacją eventów wytłumaczyć można rozwojem pewnych tendencji rynkowych, które omawiamy w tym artykule. Wzrost konkurencji, obserwowany niemal we wszystkich branżach, wymusza na przedsiębiorstwach wzmocnienie działań wizerunkowych. Naturalną konsekwencją takich procesów jest coraz intensywniejszy rozwój agencji, świadczących profesjonalną opiekę nad wizerunkiem przedsiębiorstw – prym wśród nich wiodą właśnie firmy eventowe.
Słowo „event” przyjęło się w naszym języku na określenie bardzo wielu różnego typu imprez i spotkań. Firmy eventowe przygotowują obecnie zarówno wielkie imprezy plenerowe czy pikniki rodzinne, jak i mniejsze wydarzenia, na potrzeby wewnętrznego marketingu przedsiębiorstwa. Realizują projekty dla poszczególnych marek, ale także wielkie przedsięwzięcia, tworzone wspólnie przez wiele organizacji. Firmy eventowe uzyskały obecnie bardzo szeroki zakres obowiązków – począwszy od tworzenia pomysłów i scenariuszy imprez, poprzez przygotowanie techniczne, aż po realizację projektów i współpracę z mediami, by event uzyskał jak najszerszy oddźwięk w mediach.
Firmy eventowe są dziś często ogniwem „dowodzącym” realizacją tego typu przedsięwzięć, współpracującym z wieloma podwykonawcami, wyspecjalizowanymi w określonych dziedzinach. Dzięki temu organizatorzy imprez mogą zadbać o odpowiednio wysoką jakość wykonania prac we wszystkich obszarach projektu. Najważniejsze zadania nadzoruje i realizuje na ogół firma eventowa, odpowiadając za konsekwentne wdrożenie głównej idei wydarzenia.
Do imprez najczęściej organizowanych przez firmy eventowe należą: targi branżowe, pokazy, imprezy plenerowe, pikniki rodzinne, sportowe i inne, a także festyny lokalne oraz wydarzenia sportowe, powiązane z elementami festynu czy pikniku. W tym zakresie organizatorzy imprez współpracują najczęściej albo z przedsiębiorstwami, które chcą promować własną markę, albo też z przedstawicielami samorządów i władz państwowych.
Nie wszystkie imprezy firmowe kierowane są do osób z zewnątrz. Coraz popularniejsze stają się eventy, które mają kreować atmosferę wewnątrz danej organizacji, wpływać korzystnie na relacje w grupie personelu. Czasem tego typu imprezy, organizowane przez firmy eventowe, kierowane są także do rodzin pracowników (imprezy na dzień dziecka, dzień matki, wakacyjne). Event dla zespołu firmy buduje poczucie pewnej elitarności oraz wspólnoty.
Do ważnych zadań firm eventowych należy także opracowywanie scenariuszy i realizacja firmowych wyjazdów integracyjnych. Dla przedsiębiorstw jest to ważne co najmniej z dwóch powodów: po pierwsze – event wzmacnia relacje w zespole i ułatwia późniejszą współpracę. Po drugie – jest okazją do prezentacji pewnej myśli, projektu, produktu i przekazania tej idei pracownikom.
Podsumowując cele imprez firmowych organizowanych przez firmy eventowe, należy wymienić przede wszystkim:
- kreowanie wizerunku marki w oczach klientów, użytkowników, społeczności lokalnej, kręgów branżowych, zawodowych, grupach zainteresowań,
- budowanie pozytywnych skojarzeń z firmą,
- intensywną promocję w mediach (czasem metodami viral marketingu),
- wzmacnianie relacji między marką a jej odbiorcami,
- marketing wśród pracowników firmy oraz ich rodzin,
- wzmocnienie więzi między pracownikami,
- budowanie relacji w zespole.
Ze względu na popularność eventów, istnieje coraz większe zapotrzebowanie na firmy eventowe. One z kolei odczuwają rosnącą presję, związaną z koniecznością docierania do klientów z przekazem promocyjnym i pozyskiwanie zaufania, by zechcieli oni powierzyć danemu zespołowi realizację imprezy. Jednym ze skutecznych sposobów zaznaczenia obecności na rynku jest skorzystanie z bazy firm eventowych. Dodanie wpisu nie wiąże się z żadnymi opłatami, za to organizatorzy eventów zwiększają swoje szanse na kontakt ze strony potencjalnych klientów.